Profesor Dariusz Dudek z Krakowa odznaczony prestiżową nagrodą “Kroki Milowe” w kardiologii

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Nagroda “Kroki Milowe”, nazywana “Oskarem Kardiologii” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w leczeniu zawału serca od 2012 na międzynarodowej konferencji kardiologicznej w Zabrzu. Trzydniowa konferencja dziś dobiega końca.

Tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody został Prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium Medicum w Krakowie za wdrażanie nowych rozwiązań i rozpowszechnianie idei interwencyjnego leczenia zawału serca.

Profesor Dudek jest również inicjatorem Klubów Pacjenta oraz Szkół Serca.

“Kluby Pacjenta” to cykliczne spotkania edukacyjne dla pacjentów organizowane w poszczególnych ośrodkach kardiologii interwencyjnej od 2011r. Poświęcone są m. in. leczeniu nadciśnienia, prowadzeniu zdrowej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, a także przestrzeganiu zaleceń lekarskich po zabiegach angioplastyki wieńcowej. W spotkaniach uczestniczy regularnie ok. 5.000 pacjentów kardiologicznych rocznie. Wykłady prowadzą autorytety medyczne, praktycy, lekarze specjaliści na co dzień prowadzący leczenie chorych, ale w zależności od tematyki również osoby o odpowiednim wykształceniu jak pielęgniarka, dietetyk, rehabilitant czy psycholog.

„Szkoły Serca” to innowacyjny na skalę Polski model opieki nad pacjentem kardiologicznym w ramach prewencji wtórnej. Są to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2015 roku w ośrodkach kardiologii inwazyjnej w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Spotkanie edukacyjne każdej „Szkoły Serca” odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy, a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w „Szkole Serca” zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca, ale także członkowie ich rodzin.

- Kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest on w szoku po całej sytuacji. Wtedy pacjent nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu. Z naszych informacji wynika, że najlepiej jest pacjentów zapraszać na rozmowę kilka dni po całym zajściu, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy to dokładnie opowiadamy, co stało się w trakcie tego zawału serca, jak pacjent został wyleczony, jak powinien dbać o siebie - tak w skrócie można przedstawić zasadność tego projektu - tłumaczy Prof. Dariusz Dudek.

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama