XVIII-wieczna Mapa Miega i Singera

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład Roberta Kowalskiego - XVIII-wieczna Mapa Miega i Singera źródło do badań nad rozwojem przestrzennym miasta Nowego Targu.

Spotkane odbędzie się w piątek 17 czerwca br. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

* * *

Niezwykle istotnym źródłem pomocnym w badaniach rozwoju przestrzennego miasta w tym także sieci nowotarskich kapliczek jest wykonana w latach 1779-1782 „Mieg Karte des Königreichs Galicjen und Lonndomerien”. Opracowana została w skali 1: 28 800 przez austriackich geometrów wojskowych, płk Siegera i ppłk Miega. Jak wskazuje nazwa obejmowała ona swym zasięgiem tereny Galicji i będąc pomiarem wojskowym jest stosunkowo wiernym jej obrazem.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż obszar ten został zajęty przez wojska austriackie w latach 1769-70. Dwa lata później w czasie pierwszego rozbioru Polski „formalnie” został wcielony do Cesarstwa Austriackiego.

Podzielona jest ona na kilkadziesiąt sekcji z czego na obszar Podhala składają się sekcje : IV-20, -21, -22 ; V-28, -29, -30. Rejon i miasto Nowy Targ zaznaczono na sekcji V-28. Publikowana była w opracowaniu zatytułowanym „Architektura ziem górskich”, a także w „Dziejach miasta Nowego Targu”.
Należy ponadto zaznaczyć, że „Mapa Miega” jest jedynym dokumentem przedstawiającym Nowy Targ w przeddzień wielkiego pożaru z roku 1784. W jego wyniku spłonęła znaczna część istniejącej wówczas drewnianej zabudowy. Odbudowe po pożarze miasto, zmieniło zdecydowanie „swój” układ przestrzenny, co obrazują późniejsze plany katastralne min. z roku 1846. Jest więc także nieocenionym źródłem do poznania układu zagospodarowania przestrzennego Nowego Targu w połowie XVIII w.

* * *

Organizatorem wykładów jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Cykl podobnie jak w ubiegłych latach realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Targu.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama