Festiwal Muzyka nad Zdrojami

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W sobotę 2 lipca rozpoczyna się w Szczawnicy święto muzyki. Rusza festiwal Muzyka nad Zdrojami. Tegoroczną edycją zainauguruje świetny dziewczęcy chór Puellae Orantes, działający przy katedrze w Tarnowie, jeden z najlepszych tego typu zespołów, laureat licznych nagród konkursowych, zespół współpracujący ze znakomitymi muzykami jak, The King Singers, Canadian Brass, czy orkiestra Aukso. Kolejne koncerty 9, 16 i 22 lipca.

Chór Puellae Orantes wykona program zatytułowany „Misericordias Domini”, w którym znajdą się utwory religijne zarówno klasycznych, jak i współczesnych kompozytorów. Miedzy innymi Henryka Jana Botora, który był jednym z gości festiwalu.

Drugim koncertem (9 lipca) będzie premierowo wykonany program Amor Divino, na który złożą się utwory religijne z barokowej Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Solo i w duecie wystąpią śpiewaczki: Katarzyna Wiwer i meksykańska sopranistka Julieta Gonzalez-Springer wraz ze znakomitym duetem lutniowym Lute Duo. W tym programie muzyka pochodząca z kręgów słynących z gorących rytmów i niezwykłej ekspresji połączy się z niezwykle oryginalną i wyjątkowej urody sfera poetycką.

Podczas trzeciego koncertu (16 lipca) festiwalowego Krakowski Kwartet Gitarowy zabierze melomanów w niezwykły świat krajobrazów malowanych muzyką. Ten znakomity zespół, laureat wielu międzynarodowych nagród i bardzo intensywnie koncertujący tym razem porwie publiczność w świat wyczarowany z rozmaitych muzycznych obrazów: od dawnych tańców, po Noc na Łysej Górze i Krajobraz kubański w deszczu.

Koncert finałowy (23 lipca) będzie niezwykłym rarytasem dla koneserów i świętem dla wielbicieli Szczawnicy. W programie zatytułowanym Muzyka znad Zdrojów wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna wraz z solistką Katarzyną Wiwer, Krzysztofem Midro, aktorem sceny A2 oraz poetą szczawnickim Andrzejem Dziedziną Wiwrem. W programie opracowanym przez dyrygentkę i szefa zespołu Agnieszkę Kreiner usłyszymy między innymi Walce Szczawnickie, odkryte w archiwach Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej. Podczas koncertu zostanie również wykonana „Kantata Szczawnicka” Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Józefa Szujskiego i będzie to jej światowe prawykonanie. Także pozostałe utwory, które usłyszymy, łączą się tematycznie ze Szczawnicą, tworząc efektowaną całość wraz z towarzyszącym im słowem. Ten niezwykły koncert będzie również okazją do zaprezentowania artystów plastyków, działających na stałe w Szczawnicy i w Pieninach, związanych z dwoma działającymi tutaj stowarzyszeniami: obchodzącym właśnie 30-lecie działalności szczawnickim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich. Przy okazji tego koncertu na terenie Dworka Gościnnego będziemy mieli okazję nie tylko podziwiać ich prace, ale także osobiście spotkać się z artystami, a także uczestniczyć w mini-warsztatach. Organizatorzy bardzo dziękują w tym miejscu Fundacji Andrzeja Mańkowskiego za pomoc w organizacji tego niezwykłego wydarzenia oraz udostępnienie pomieszczeń Dworka Gościnnego.

Festiwal Muzyka nad Zdrojami jest imprezą muzyczną odbywającą się co roku od 2008 roku w okresie letnim w Szczawnicy, uzdrowisku goszczącym w tym czasie wielu kuracjuszy, letników i turystów. Ideą festiwalu jest wzbogacenie letniej oferty kulturalnej tego znanego i coraz prężniej rozwijającego się uzdrowiska o koncerty prezentujące muzykę poważną w bardzo dobrych wykonaniach, zróżnicowaną stylistycznie i dostosowaną potrzeb melomanów, spędzających letnie miesiące w Szczawnicy i okolicach. Festiwal Muzyka nad Zdrojami, organizowany przez fundację Kulturalny Szlak i w ciągu 7 lat zdobył liczną rzeszę sympatyków. Koncerty odbywają się w rozmaitych wnętrzach (wnętrza sakralne, sale kameralne, muszla koncertowa), a muzyka w nich wykonywana dostosowana jest do ich charakteru. Podczas festiwalu odbywają się koncerty chóralne, koncerty kameralne, recitale skrzypcowe, fortepianowe, organowe (na organach Tomasza Falla w kościele parafialnym), koncerty bywają uzupełnione poezją, projekcjami lub innymi elementami podnoszącymi ich atrakcyjność. Podczas festiwalu staramy się również zaprezentować osiągnięcia artystów związanych z regionem lub z niego się wywodzących. Festiwal prezentuje muzykę starannie dobraną i reprezentującą wysoki poziom wykonawczy.

PROGRAM
2 lipca 2016, sobota
koncert inauguracyjny, godz. 20.15, Kościół św. Wojciecha [Szczawnica]
Niebiańskie głosy Misericordias Domini
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes
ks. Władysław Pachota – dyrygent

9 lipca 2016, sobota
koncert, godz. 20.15, Kościół św. Wojciecha [Szczawnica]
Amor divino Barok w słońcu południa
Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzalez-Springer – soprany
Lute Duo: Anna Kowalska, Anton Birula – lutnie

16 lipca 2016, sobota
koncert, godz. 20.15, Kościół św. Wojciecha [Szczawnica]
Muzyczna krajobrazy Koncert na 4 gitary
Krakowski Kwartet Gitarowy
Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski
Oskar Kozłowski, Miłosz Mączyński – gitary

23 lipca 2016, sobota
koncert finałowy, godz. 19.00, Dworek Gościnny [Szczawnica]
Muzyka znad zdrojów Józef Szalay i walce
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
Agnieszka Kreiner – dyrygent, Katarzyna Wiwer – sopran,
Krzysztof Michno, Andrzej Dziedzina Wiwer – recytacja

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama