Rusza cykl debat – „Wymień piec”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W środę 6 lipca o godz. 13 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się pierwsza z cyklu debat „Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystszym powietrzem” poświęconych dotacjom na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Co przywróci mieszkańcom Małopolski zdrowy oddech? Przede wszystkim świadomość, gdzie leży problem (spaliny z silnika, samochody diesle i niska emisja - czyli gospodarstwa domowe, które trują palonymi śmieciami i niskiej jakości węglem palonym w przestarzałych piecach) oraz wsparcie finansowe w postaci dotacji na wymianę pieców.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Urząd Marszałkowski rozpoczął nabory do konkursów, w których samorządy z województwa małopolskiego mogą wnioskować o dotacje na wymianę starych kotłów dla swoich mieszkańców.

- Chcę wymienić kocioł. Gdzie mam szukać informacji o dotacjach? Kto sfinansuje audyt energetyczny budynku? Czy muszę wcześniej ocieplić dom? – na te i wiele innych pytań już w najbliższą środę odpowiedzą uczestnicy pierwsze subregionalnej debaty poświęconej dotacjom na wymianę kotłów w ramach RPO WM.

To jedyna taka okazja, by na miejscu dowiedzieć się wszystkiego o wymianie kotłów oraz o tym, jak skorzystać z finansowego wparcia na ten cel.

Jak wynika z podsumowania realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego tylko w ubiegłym roku zrealizowano ponad 10 tys. inwestycji z zakresu ograniczania niskiej emisji oraz poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Zlikwidowano blisko 4,5 tys. starych kotłów, przeprowadzono termomodernizację blisko 700 budynków, w ponad 5 tys. obiektów wykorzystano odnawialne źródła.

W czołówce gmin, które poniosły największe nakłady finansowe na inwestycje ograniczające niską emisją oprócz Krakowa (68,8 mln zł) znalazły się także Tarnów (17,6 mln zł), Chrzanów (11 mln zł), Kamienica (8 mln zł ) oraz Wieliczka (7,9 mln zł).

Na realizacji Programu najbardziej zyskali mieszkańcy w Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Nowego Sącza, Tarnowa, Zakopanego, Miechowa oraz Chrzanowa, w tych miastach osiągnięto największą redukcję emisji pyłu.

… ale wciąż trujemy

Niestety spośród 90 gmin objętych programem likwidacji starych pieców jedynie 37 faktycznie pozbyło się węglowych kotłów, a 24 gminy nie zrealizowały żadnych inwestycji poprawiających jakość powietrza na ich terenie. Najgorzej jest m.in. w Zielonkach, Wieliczce, Skawinie, Niepołomicach, Charsznicy, Kamionce Wielkiej, Lanckoronie, Liszkach, Lubniu, Pleśnej, Poroninie, Rabie Wyżnej, Wielkiej Wsi, Wierzchosławicach czy Wojniczu, gdzie nie wymienia się pieców wcale.

SMOG – 11 przyczyna śmierci na świecie

Zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańcom południowej Polski o ponad 12 miesięcy - wynika z raportu Europejskiej Komisji Gospodarczej działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. "Zanieczyszczenie jest nadal podstawową przyczyną środowiskową przedwczesnych zgonów w Europie" - czytamy w raporcie "Towards Cleaner Air 2016. Scientific Assesment Resport 2016". Liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza jest dziesięć razy większa niż liczba zgonów spowodowanych wypadkami w ruchu drogowym.

***

Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Grupa Polskapress. W dyskusji udział wezmą: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Bojarski – z-ca prezydenta Oświęcimia, Albert Bartosz – wójt gminy Oświęcim, Bogdan Cuber – wójt Przeciszowa, Robert Wawręty – prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi, ks. prałat Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii pw. św. Urbana w Brzeszczach, Krzysztof Piekiełko – prezes PEC Oświęcim oraz lokalni producenci nowoczesnych kotłów na paliwa stałe i biomasę w Oświęcimiu i specjaliści od techniki grzewczej (paliwa gazowe, OZE, pompy ciepła).

Termin: 6 lipca 2016; Start debaty o godzinie 13.00 w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Oświęcimska debata jest pierwszą z pięciu spotkań zaplanowanych w ramach cyklu. Pozostałe odbędą się w subregionach w okresie powakacyjnym.

zdj. Bogdan Achimescu

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama