Pawie Pióro, Nikifor, Jaskółka, Tischner i Jura - nazwy dla pociągów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Nowe pociągi, zakupione w tym roku przez Województwo Małopolskie będą miały nazwy. Mieszkańcy Małopolski oddawali głosy w plebiscycie ogłoszonym przez władze regionu i wybrali pięć nazw dla pociągów kursujących po subregionach Małopolski.

Wybrane nazwy to: subregion krakowski – Pawie Pióro, subregion sądecki – Nikifor, subregion tarnowski – Jaskółka, subregion podhalański – Tischner, subregion Małopolska Zachodnia – Jura.

We środę na tarnowskim dworcu kolejowym, przy dźwiękach orkiestry Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA zostanie rozbita o burtę pociągu symboliczna butelka szampana, a nowoczesny pociąg zyska imię: Jaskółka. Po uroczystości, pociąg zgodnie z rozkładem odjedzie do Krakowa. Podróżni na pamiątkę otrzymają okolicznościowe bilety.

Uroczystości nadania nazw kolejnym pociągom odbędą się 27 września na dworcu w Krakowie (pociągi Pawie Pióro i Jura) oraz tego samego dnia na dworcu w Zakopanem (pociąg Tischner).

Konkurs na nazwy pociągów był organizowany wspólnie przez Województwo Małopolskę i Gazetę Krakowską. Składał się z dwóch etapów. W pierwszym można było zgłaszać nazwy ze wskazaniem subregionu, z którym kojarzona ma być propozycja. Warunek był jeden – nazwy musiały być związane z Małopolską. Komisja konkursowa wskazała najciekawsze propozycje i to na nie w drugim etapie mogli oddawać swoje głosy Małopolanie i czytelnicy gazety. Ostatecznie wybrane nazwy zwyciężyły zdecydowaną większością głosów.

Pociągi, które zyskują imiona to pojazdy typu ACATUS-2, które zostały wyprodukowane specjalnie na zamówienie Województwa Małopolskiego. Składy są nowoczesne, klimatyzowane, mają obniżoną podłogę, 180 miejsc siedzących oraz mogą osiągać prędkość maksymalną do 160 km na godz. Są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych (windy, 20 miejsc w 1. klasie jest przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach).

Całkowity koszt zamówienia obejmujący zakup 5 pojazdów wynosi ponad 91 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja unijna wynosi ponad 62 mln zł.


Zdj. Vlex / www.kpinfo.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama