Ekshumacja kandydatki na błogosławioną

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na cmentarzu w Stryszawie odbyła się ekshumacja szczątków kandydatki na ołtarze Kunegundy Siwiec. Dekret w tej sprawie wydał kardynał Stanisław Dziwisz. Specjalnie powołana komisja otwarła grób i trumnę zmarłej w 1955 roku grobu Kundusi, jak popularnie była nazywana. Jej szczątki zostały przeniesione do kaplicy Sióstr Zmartwychwstanek w Siwcówce.

Prace ekshumacyjne, przeprowadziła piętnastoosobowa Komisja. Na jej czele stał ks. Andrzej Scąber - kierownik Referatu Spraw Beatyfikacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W skład komisji weszli świadkowie miejsca pochówku kandydatki na ołtarze. Pojawili się też biegli z anatomii i medycyny, technicy i duchowni – wśród których przełożony był prowincjalny Zakonu Karmelitów Bosych z Krakowa – o.Tadeusz Florek, ks. Aleksander Salamon – proboszcz parafii Św. Anny w Stryszawie, s. Bożena Wróbel – przełożona domu zakonnego w Siwcówce i o. Szczepan T. Praśkiewicz.

Szczątki wydobyte z grobu złożono do miedzianej trumienki i włożono do drewnianego sarkofagu. Ostatecznie całość złożono w lewej bocznej ścianie kaplicy w Siwcówce, pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.



Kunegunda Siwiec, nazywana Kundusią urodziła się 28 maja 1876 r. w Stryszawie. Była dziesiątym z jedenaściorga ich dzieci. W dwudziestym pierwszym roku życia oddała się na wyłączną służbę Bogu, jednak nie w klasztorze. Około 1902 r. skończyła kurs katechezy dla ludowych katechetek. Od tej pory pomagała dzieciom, młodzieży i dorosłym przygotować się do sakramentów świętych. W 1923 r. Kundusia zapisała się do istniejącego przy wadowickim klasztorze karmelitów bosych Bractwa Dzieciątka Jezus, a następnie wstąpiła do Trzeciego Zakonu Karmelitów Bosych, przyjmując imię Teresa od Dzieciątka Jezus. Ks. Bronisław Bartkowski, kapelan sióstr zmartwychwstanek i kierownik duchowy Kundusi, rozpoczął notowanie jej nadprzyrodzonych oświeceń, tj. rozmów, jakie prowadziła z Panem Jezusem, z Matką Bożą i ze świętymi. Jesienią 1948 r. Kunegunda zachorowała na gruźlicę kości i do śmierci pozostawała w łóżku. Zmarła w opinii świętości 27 czerwca 1955 r.

W 2007 r. w Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, zainaugurowano proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej. Postulatorem jej sprawy jest o. dr Szczepan T. Praśkiewicz.

js/ zdj. FB Kunegunda Siwiec Służebnica Boska
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama