CBA w Urzędzie Marszałkowskim. Wypłacono miliony nienależnego dofinansowania?

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jest wynik akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego funkcjonariusze w czerwcu weszli do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. Ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędu, co wg CBA skutkowało wypłatą blisko 2 mln zł nienależnego dofinansowania na projekt o charakterze muzealnym. Władze Małopolski w tej sprawie wydały oświadczenie.

Przypomnijmy, CBA kontrole wydatkowania środków unijnych w urzędach wojewódzkich rozpoczęło w połowie czerwca. Jak podaje Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kontrolą objęte były procedury podejmowania i realizacji decyzji ws. wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013.

Kaczorek zaznacza, że w wyniku kontroli w Krakowie ujawniono fakty oraz zabezpieczono dokumenty uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędu i wprowadzenia w błąd przez przedstawicieli fundacji, co wg kontrolerów z CBA skutkowało wypłatą blisko 2 mln zł nienależnego, niezgodnego z prawem dofinansowania. Chodzi o wydatkowanie pieniędzy na projekt „Otwarta twierdza … – etap I” . Według ustaleń funkcjonariuszy CBA został on zrealizowany nieprawidłowo, bez pozwolenia na budowę, wydatki były ponoszone niezgodnie z obowiązującymi procedurami i w niepełnym zakresie, terminy nie były zachowane, a jego cel nie został osiągnięty.

Tymczasem urząd marszałkowski miał sprawować nadzór nad sposobem wydatkowania unijnych funduszy. Według biura zabrakło stosownych działań w tym zakresie, co spowodowało, że wydatkowano środki publiczne na projekt, który był realizowany niezgodnie z prawem i ostatecznie nie został zrealizowany.

W odpowiedzi na komunikat Centralnego Biura Antykorupcyjnego swoje stanowisko zaprezentował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wynika z niego, że po przeprowadzonej w październiku 2014 kontroli końcowej urząd marszałkowski wezwał fundację odpowiedzialną za wspomnianą inwestycję do przedstawienia dokumentów potwierdzających zgodność wykonanych robót z przepisami prawa budowlanego. Fundacja przedstawiła decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego legalizującą przeprowadzone prace budowlane. Jednak w związku z zawiadomieniem otrzymanym od Prokuratury Okręgowej o wszczęciu śledztwa w sprawie realizacji projektu, urząd wstrzymał wypłatę ostatniej transzy dofinansowania.

Następnie, po uzyskaniu informacji, że prokuratura nie postawiła zarzutów żadnej osobie, zadecydowano, że w związku z zawartą z fundacją umową, nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków, gdyż dalsze ich wstrzymywanie narazić mogłoby urząd na zarzut bezpodstawnego niewywiązywania się z zawartej umowy. Ostatnia transza dofinansowania w wysokości ponad 181 747 złotych została rok temu.

- Cała przedstawiona dokumentacja projektu jest prawidłowa, wszystkie procedury zostały zachowane i spełnione, brakująca dokumentacja projektu w trakcie kontroli końcowej została uzupełniona, a prokuratura nie przedstawiła żadnych zarzutów, więc musieliśmy wypłacić ostatnią transzę dofinansowania. W związku ze spełnieniem wszystkich zapisanych w umowie warunków projekt został rozliczony i zakończony – zapewnił Jacek Krupa marszałek małopolski.

Sprawa będzie ponownie wyjaśniana. CBA wniosło bowiem do Prokuratury Okręgowej w Krakowie o powierzenie śledztwa do prowadzenia Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie.

Opr.eł
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama