Galowy Koncert Kolęd (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dziś w Filharmonii Krakowskiej odbył się Galowy Koncert Kolęd. Wydarzenie jest corocznym benefisem na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Patronat honorowy nad koncertem objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Pod batutą dyrygenta Bogusława Grzybka wystąpili: Chór Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar oraz soliści Elżbieta Towarnicka, Łucja Czarnecka oraz Wiktoria Bisztyga.

Prócz tego na scenie pojawił się chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stiopnia w Krzeszowicach oraz Pro Musica chór PSM II stopnia im Wł.Żeleńskliego w Krakowie

Na wydarzenie zaprosili: Towarzystwo Przyjaciół Chorych im. św. Łazarza w Krakowie, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie i Akademicki Chór Organum. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie Filharmonii przy ul. Zwierzynieckiej 1 od 7 stycznia.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zostało założone w 1981 roku w Krakowie. Misją pierwszego w Polsce Hospicjum jest towarzyszenie i pomoc człowiekowi choremu u kresu życia. Istotą hospicyjnej działalności jest ofiarowanie choremu i jego rodzinie całościowej, profesjonalnej i całkowicie nieodpłatnej opieki. Hospicjum św. Łazarza obejmuje opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej.

Opieką obejmowani są także chorzy nienowotworowi w terminalnym okresie choroby, z objawami bólu lub innymi dolegliwościami. Pomaga się również rodzinom i bliskim pacjentów, którzy potrzebują wsparcia w wysiłku towarzyszenia umierającemu, a także w czasie żałoby. Opiekę hospicyjną sprawuje zespół specjalistów złożony z lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, terapeuty zajęciowego, kapelana, a także grupy przeszkolonych wolontariuszy.

W ciągu jednego roku hospicyjną opieką zostaje objętych ponad 500 chorych na oddziale stacjonarnym i ponad 500 chorych w swoich domach. Od początku działalności Hospicjum św. Łazarza otoczyło opieką już ponad 14 tys. chorych.

Hospicjum im. św. Łazarza jest również jednym z wiodących ośrodków organizujących szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek z zakresu medycyny paliatywnej.

Realizacja hospicyjnej misji nie byłaby możliwa bez hojności ludzi, bo kontrakty z NFZ pokrywają 45 proc. potrzeb, pozostałe środki pozyskiwane są dzięki licznym programom. Do najważniejszych z nich należą kampania „Pola Nadziei”, „Kwesta Listopadowa” i akcja „Pożyteczny 1%”.

Hospicjum św. Łazarza przybliża też ideę hospicyjną i edukację i uwrażliwia społeczeństwo, szczególnie dzieci i młodzieży, na los ludzi chorych i cierpiących. Od 17 lat w ramach akcji Pola Nadziei organizowane są konkursy, spotkania i happeningi skierowane do dzieci i młodzieży, prelekcje mające na celu oswoić najmłodszych z tematyką hospicyjną.

Dom – „Hospicjum św. Łazarza” potrzebuje ponad około 8 milionów złotych rocznie na prowadzenie opieki stacjonarnej, domowej, dziennej oraz leczenie obrzęku limfatycznego.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Hospicjum św. Łazarza
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama