Plan wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie na 2017 rok

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Muzeum Narodowym w Gmachu Głównym na konferencji prasowej przedstawiono plan wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie na 2017 rok

O planach MNK mówili: Andrzej Betelej dyrektor Muzeum Narodowego,Andrzej Szczerski dyrektor MNK do spraw naukowych i Janusz Czop

Od "Potęgi awangardy" przez "#dziedzictwo" po wielką wystawę prac Stanisława Wyspiańskiego.
Nie zabraknie sztuki dawnej, będą dzieła awangardowe, japoński drzeworyt, słowacki barok. I wyczekiwany powrót Stanisława Wyspiańskiego.

Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem
Gmach Główny MNK, parter
09.02 – 23.04.2017
Ponad 130 dzieł sztuki z sześciu krajów po obu stronach Karpat. Na wystawie „Barok między Bratysławą a Krakowem“ chcemy pokazać, jak ten niezwykły, pełen przepychu i erotyzmu, ale również mistyki i dewocji kierunek w sztuce rozwijał się w naszym regionie Europy. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby z bratysławskich zbiorów. Wystawy dopełnią zabytki z Austrii, Czech, Węgier, Ukrainy i – oczywiście – Polski. Pokażemy prace najsłynniejszych artystów tego okresu, działających w tej części Europy, jak Jan Kupecký czy Franz Xaver Messerschmidt. Nie zabraknie również barokowych osobliwości, jak portrety pośmiertne czy oddane z fotograficzną precyzją martwe natury.

Xby Filter Results

ONNA. Piękno, siła, ekstaza
Gmach Główny MNK, I piętro
14.02 – 30.04 2017
„Pozdrówcie wszystkich. Wkrótce przybędę…” – piękna kobieta na drzeworycie, ukazana jest w chwili, gdy pisze te słowa. Dzieło znakomitego artysty Kitagawa Utamaro oraz innych japońskich mistrzów zobaczymy na wystawie w MNK poświęconej kobiecemu pięknu. Zaprezentujemy ok. 120 dzieł graficznych i malarskich, a także ubiory i przedmioty codziennego użytku. Damy, poetki, kurtyzany i dziewczęta z herbaciarni są sportretowane przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo, takich jak Suzuki Harunobu, zwany ojcem barwnego drzeworytu, Torii Kiyonaga, ujmujący sceny w wyrafinowane formaty wąskich kompozycji, założyciel szkoły Utagawa – mistrz Toyokuni (1769–1825), „wyszczuplający” swoich modeli. Wśród piewców kobiecej urody nie zabraknie znakomitego przedstawiciela tzw. złotego okresu drzeworytu – Kitagawy Utamaro, czy też mistrzów takich, jak Utagawa Kuniyoshi czy Katsushika Hokusai.

Potęga awangardy
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
10.03 – 28.05.2017
Gwiazdy światowej awangardy, takie jak: Edvard Munch, Kazimierz Malewicz, Fernand Léger, Georges Rouault, Alexander Archipenko zobaczymy na wystawie „Potęga awangardy” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa, zorganizowana we współpracy z Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli, będzie prezentacją ok. 50 dzieł wypożyczonych m.in. z instytucji zagranicznych. Prace sławnych klasyków awangardy, powstałe w pierwszych dekadach XX wieku i nie pokazywane dotąd w Polsce, będą zestawione z twórczością wpływowych artystów współczesnych, takich David Claerbout, Jeff Wall czy Sean Scully. Być może ten dialog odpowie na pytania o aktualność awangardy, jej inspiracje i znaczenia oraz siłę oddziaływania. Na wystawie w MNK będzie też miejsce na sztukę polskich artystów z kręgu awangardy, m.in. Leona Chwistka, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego i Marka Piaseckiego. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje poświęcone awangardowym nurtom w sztuce.

#dziedzictwo
Gmach Główny MNK
23.06.2017–07.01.2018

Wystawa „#dziedzictwo” podejmie problematykę poświęconą kwestii aktualnego definiowania polskiego dziedzictwa. Nasze zbiory zostaną potraktowane jako punkt odniesienia i dokumentacja procesu definiowania polskiej tożsamości. Ekspozycja nawiązywać ma także do głośnej wystawy Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny”, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1979 roku odgrywając kapitalną rolę w procesie demontażu systemu komunistycznego i powstania NSZZ „Solidarność”.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok 600 obiektów, w tym zbiory malarstwa i dzieła twórców tak znanych jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale i artystów awangardy międzywojennej (m.in. Władysław Strzemiński), twórców z okresu PRL (m.in. Andrzej Wróblewski) oraz artystów współczesnych (m.in. Marcin Maciejowski). Na wystawie pojawią się też wyjątkowe fotografie, ryciny, rzemiosło artystyczne, szerzej nieznane mapy wskazujące na obecność Polaków na terenach całej dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ale także jako podróżników, odkrywców, artystów i architektów w Europie i innych kontynentach, od Syberii i Azji Środkowej po USA, Amerykę Południową i Australię.



SZTUKA W AUSCHWITZ

Kamienica Szołayskich

7 lipca – 20 września 2017

Sztuka stworzona w koszmarnej rzeczywistości Auschwitz jest wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo. Szokującym może zdawać się sam fakt, iż w Auschwitz istniała jakakolwiek sztuka. Rysunki ukazujące obozową rzeczywistość, portrety współwięźniów, prace wyrażające tęsknoty i nadzieję – co motywowało twórców, aby tworzyć, mimo ogromnego ryzyka, jakie się z tym wiązało?

Utworzone 70 lat temu Muzeum Auschwitz posiada unikatową kolekcję prac stworzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w historii tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Pokaże ona przede wszystkim prace nielegalne, tworzone w całkowitej konspiracji, jak i te wykonywane na zlecenie esesmanów. Ekspozycja pozwoli na zobaczenie obozu Auschwitz oczami więźniów-artystów, którzy nie przestali tworzyć nawet w świecie śmierci.



Architektura polska po 1989 roku. Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Architektury MBA 2017
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
12.10.2017–21.01.2018



Wyspiański
Gmach Główny MNK, II piętro
28.11.2017–5.06.2018

W roku 2017 – siedemnaście lat od wystawy „Wyspiański. Opus magnum” i 110 lat po śmierci artysty – Muzeum Narodowe w Krakowie przypomni twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Postać „twórcy totalnego” zaprezentujemy na przygotowanej z rozmachem ekspozycji w Gmachu Głównym MNK. Pokażemy na niej nie tylko kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego krakowskiego geniusza, ale także projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz typograficzne. Zaprezentowane zostaną również prace z innych dziedzin twórczości Wyspiańskiego, jak dizajn, rzeźba, projektowanie graficzne.
Wystawa pokazywana jest w Krakowie - mieście, z którym twórca związał całe swoje życie, które ukształtowało jego sposób myślenia i wyobraźnię, które kochał i nienawidził jednocześnie – co przydaje jej szczególnego klimatu. Ekspozycji będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe MNK
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama