W Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie abp. Jędraszewskiego z dziennikarzami

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

„Papieski krzyż” z relikwiami świętych od Piusa X, należący do biskupów krakowskich, przekazał w środę podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii były metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz nowemu metropolicie ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu.

8 grudnia 2016 r. papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego i mianował nowym metropolitą krakowskim ks. abp. Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego. Ingres nowego metropolity odbędzie się w sobotę w Katedrze Wawelskiej.

Nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, podczas spotkania z dziennikarzami wyjawił swoje plany na przyszłość. Hierarcha chce „iść za Chrystusem, głosząc Ewangelię”. - Na konkrety przyjdzie czas, gdy formalnie obejmę urząd – dodał.

Abp Marek Jędraszewski pytany o priorytety swojej posługi wskazywał kult Bożego Miłosierdzia, pielęgnowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz dialog ze światem akademickim i bliskość z ludźmi. - Mój plan jest jeden: iść za Chrystusem, głosząc Ewangelię. Na konkrety przyjdzie czas, gdy formalnie obejmę urząd – podkreślał nowy metropolita. Jak dodał, nowe akcenty na pewno będą widoczne i jest to naturalne, jednak „najważniejsza jest ciągłość głoszenia Ewangelii”.

Hierarcha wyznał, że ma świadomość wielkiej historii i teraźniejszości Kościoła w Krakowie i to budzi w nim wielkie emocje.

Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Stanisław Dziwisz przekazał swojemu następcy krzyż pektoralny kard. Sapiehy. Legendarny Książę Niezłomny otrzymał go w Rzymie z rąk papieża Piusa X. Następnie krzyż ten był przekazywany kolejnym arcybiskupom krakowskim. - Jesteśmy jedno w Kościele. Jeden następuje po drugim. Kościół trwa, choć ludzie się zmieniają - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Dziennikarze pytali abp. Jędraszewskiego o kontynuację w Krakowie „Dialogów w katedrze”. Hierarcha zapowiedział, że jeśli będzie takie oczekiwanie, chętnie podejmie dzieło kontynuacji „Dialogów”, jednak nie w katedrze na Wawelu, ale w kościele akademickim św. Anny. Liczy on też na częste kontakty z młodzieżą akademicką, by móc pogłębiać w młodych ludziach świadomość nadziei pokładanej w nich przez starsze pokolenia.

Kanoniczne objęcie urzędu metropolity oraz ingres do katedry wawelskiej będzie mieć miejsce w najbliższą sobotę o godz. 11.00.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama