Abp Marek Jędraszewski oficjalnie jest już Metropolitą Krakowskim (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na Wawelu odbył się ingres nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, duchowieństwo i wierni.

Dziekan kapituły katedralnej przekazał nowemu metropolicie racjonał św. Jadwigi królowej, a nuncjusz - pastorał i poprowadził do katedry – symbolu urzędu biskupiego.

Pierwszy z insygniów to zastępująca paliusz unikalna szata, wyhaftowana osobiście przez św. Jadwigę. Racjonał uszyty został na wzór noszonego przez nią płaszcza, jest ozdobiony perłami. Przywilej noszenia go przysługuje jedynie zasiadającemu na krakowskiej stolicy biskupowi. Pastorał z kolei, to laska pasterska – symbol urzędu biskupa diecezjalnego

- Katedra wawelska i Kościół krakowski zapisuje dziś nową kartę w swoich długich dziejach. Od dzisiaj ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ja będziemy zapisywać razem z Tobą. Witam cię wraz z dostojną kapitułą w murach królewskiej katedry – powiedział kard. Stanisław Dziwisz. - Na liście biskupów krakowskich, którzy przekroczyli progi katedry wawelskiej widnieją imiona świętych – mówił metropolita senior, wymieniając m.in. św. Stanisława i św. Jana Pawła II.

- Tobie to wszystko Arcybiskupie Marku powierzył Ojciec Święty Franciszek, któremu Jezus Chrystus powierzył troskę o wszystkie Kościoły, a my wraz z nim powierzamy ci Kościół krakowski. To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność w nauczaniu Kościoła, o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach. To Kościół o wielkim potencjale całego prezbiterium i osób konsekrowanych. To Kościół młodych, którzy są naszą nadzieją. To Kościół, Księże Arcybiskupie Marku, od dziś jest Twoim Kościołem - dodał.

- Drogi Księże Arcybiskupie, czego życzę? Życzę tego samego, co życzyłem Janowi Pawłowi II gdy został papieżem. Życzyłem, aby miał odwagę realizować to, co rodzi się na modlitwie. Wydaje się, że to była najbardziej znacząca cecha pontyfikatu Jana Pawła II. Cecha może fundamentalna i istotna - powiedział kardynał Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej przypominając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Modlitwa jest pierwszym zdaniem papieża. Nie nauczenia, nie podróże, nie kierowanie Kościołem. Modlitwa pierwszym warunkiem jego posługiwania w Kościele i świecie."

W homilii abp Jędraszewski mówił o czuwaniu oraz o roli Matki Bożej – Królowej Polski. - Bogurodzica Maryja sama stała się wzorem czuwającego, a przez to modlącego się nowego Ludu Bożego. (…_ Czuwała , czuwa i uczy czuwać. Dzięki niej od ponad 1050 lat, od chwili przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I, czuwanie stało się szczególne wyrazistym słowem polskie ludu - powiedział.

Arcybiskup przypomniał postacie świętych związanych z Kościołem krakowskim, którzy swoim życiem świadczyli o czuwaniu. Biskup przypomniał św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Jadwigę Królową, św. Brata Alberta i przede wszystkim św. Jana Pawła II.

O sobie powiedział: "Schodzi z Wielkopolski, z Poznania (…). Schodzi krokami wiary Abrahama, śladami wielkości swoich poprzedników, kard. Sapiehy, kard. Wojtyły, kard. Macharskiego, kard. Dziwisza. Wie on, że każde z tych imion głęboko zapisało się w najnowszej historii krakowskiego Kościoła, że każda z tych postaci przemawia do nas słowem pasterskiego czuwania."

- Proszę was z całego serca. Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia współczesnemu światu Jezusa Odkupiciela. (…) Idźcie z nadzieją na spotkanie młodych którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary. Stańmy się wszyscy uczestnikami wspaniałej liturgii dziejów w tym czasie, w tym miejscu, który wyznaczył nam Pan – mówił dalej.

opr.s/ zdj. Grzegorz Jakubowski KPRP

źródło: TvPInfo

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama