Otwarcie wystawy malarstwa Antoniego Korycika

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz galeria R7 zapraszają
na otwarcie wystawy malarstwa Antoniego Korycika. Wernisaż odbędzie się 3 lutego.

ANTONI KORYCIK
Urodzony w 1942 r. w Chełmku, emeryt, całe życie zawodowe związał z zakładami skórzanymi w Chełmku (obuwie).
Z zamiłowania nieprofesjonalny twórca – malarz i rzeźbiarz, społeczny organizator ruchu twórców nieprofesjonalnych
i krzewiciel kultury środowiskowej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej jako młodociany pracownik podejmuje pracę w Państwowych Zakładach Obuwia w Chełmku (dawniej „Bata”, później kombinat przemysłu skórzanego PZPS „Chełmek”). W tym okresie 1958 r. uczestniczy w działalności kulturalnej „Klubu Rolnika”. Po odbyciu służby wojskowej (1962-64) wraca do pracy w PZPS „Chełmek”, dokształca się w Technikum Skórzanym w Bielsku-Białej. Wznawia działalność w „Klubie Rolnika”. Organizuje imprezy kulturalno-oświatowe,takie jak konkursy literackie „O Złoty Trzewiczek”, warsztaty plastyczne (rzeźbiarstwo, metaloplastyka, malarstwo) z młodzieżą szkolną i młodymi twórcami nieprofesjonalnymi rozwijając przy tym własne umiejętności artystyczne. Jako animator kultury w 1983 r. zbiera grupę inicjatywną z tworzącymi na terenie Chełmka i okolic plastykami, z którą w 1984 r. zakłada i rejestruje nieprofesjonalną organizację pod nazwą Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku. Po rejestracji zostaje jego przewodniczącym do roku 1996, a od 1992 r. równolegle przewodniczy wojewódzkiemu RSTK w Bielsku-Białej. W 1987 r. zostaje członkiem Wojewódzkiej Rady Kultury II kadencji powołanym przez wojewodę bielskiego, a w 1990 r. członkiem Rady Krajowej RSTK. Uhonorowany zostaje w 1987 r. odznaką Zasłużony dla województwa bielskiego oraz wyróżniony dyplomami za upowszechnianie kultury w 1993 r. od wojewody bielskiego i od Rady Krajowej RSTK.

Od 2001 r. po ponownej rejestracji RSTK (w wyniku zmiany przepisów – nowa ustawa o stowarzyszeniach) jako emeryt, aktywnie działa w stowarzyszeniu pełniąc funkcję skarbnika i nadal członka Zarządu Stowarzyszenia. Ponadto działa równolegle w Radzie Krajowej RSTK i w stowarzyszeniu „In Gremio” w Chrzanowie.

W czasie swojej działalności społecznej i artystycznej był i jest inicjatorem oraz współorganizatorem kilkudziesięciu plenerów plastycznych ogólnopolskich, zagranicznych i lokalnych dla malarzy, rzeźbiarzy, ceramików; w tym: 6 plenerów rzeźby monumentalnej, w drewnie (prace o wymiarach 3 - 4,5m), pleneru rzeźby w kamieniu i ceramice , dorocznych warsztatów plastycznych – malarstwa, rzeźby i ceramiki ( z efektownym wypalaniem w piecach plenerowych) organizowanych w Chełmku, w których uczestnikami są twórcy od przedszolaków do emerytów. Od pięciu lat corocznie twórczo uczestniczy w imprezie kulturalnej w Oświęcimiu pod nazwą „Wieś pełna skarbów”, przekazując swoją wiedzę i umiejętności jako instruktor rzeźby. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Chełmku (11), Chrzanowie (4), Krakowie (2), Trzebini (3), Wodzisławiu (3) i zbiorowych (około 60).


Ekspozycja prac prezentowana będzie do 5 marca 2017 r.

Miejski Dom Kultury
ul. Szewska 7, 34-120 Andrychów
tel. 33 875 3105, 512 442 918

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama