Uniwersjada: Złoto Bieli, srebro Kwiatkowskiego i brąz Sztokfisz (filmy i zdjęcia)

Trzy medale dopisali we wtorek do swojego dorobku polscy sportowcy uczestniczący w 28. Zimowej Uniwersjadzie w Ałmatach.

Złoty medal w slalomie równoległym wywalczyła Weronika Biela, a brązowy Karolina Sztokfisz. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Oskar Kwiatkowski.

W pierwszej piątce wśród pań znalazły się wszystkie trzy nasze reprezentantki. Do półfinałów nie udało się awansować jedynie wczorajszej zwyciężczyni giganta, Aleksandrze Król. Polka popełniła błąd w końcówce drugiego przejazdu ćwierćfinałowego i niespodziewanie dała się wyprzedzić Maggie Carrigan z USA. Król ostatecznie uplasowała się na piątej lokacie dzięki zwycięstwu w kwalifikacjach.

Carrigan mocno dała się nam we znaki również w kolejnej rundzie. Amerykanka wygrała półfinałowe starcie z Karoliną Sztokfisz i w walce o złoto czekał ją trzeci z rzędu pojedynek z Polką. Obok niej w bramce startowej stanęła Weronika Biela. To właśnie czwarta zawodniczka poniedziałkowego giganta w końcu zatrzymała reprezentantkę Stanów Zjednoczonych, nie dając jej w wielkim finale żadnych szans i zdobywając upragnione złoto. Na najniższym stopniu podium, tak jak wczoraj, stanęła Sztokfisz, której brąz dało zwycięstwo nad Jennifer Hawkrigg z Kanady.

– W poniedziałek zajęłam czwarte miejsce, ale nie było dużo złości, bo bardzo cieszyłam się z medali dziewczyn. Jednak minąć się z medalem było nieprzyjemnie, więc w drugim starcie chciałam pokazać się z jak najlepszej strony – mówiła Weronika Biela.

Kolejny medal na tegorocznej Uniwersjadzie w Ałmatach to dzieło Oskara Kwiatkowskiego. Nasz snowboardzista przechodził jak burza kolejne etapy rywalizacji i dopiero w finale zatrzymał go Bogdan Bogdanow. Dla Rosjanina to już drugi złoty medal wywalczony w Kazachstanie. Srebro Kwiatkowskiego to jednak nie koniec dobrych wiadomości z rywalizacji mężczyzn. W czołówce znaleźli się bowiem również Tomasz Kowalczyk i Michał Nowaczyk, którzy odpadli w ćwierćfinałach, przegrywając zmagania kolejno z Władysławem Churamszinem i Bogdanowem.

Z wielkimi nadziejami na trasę biegu na dochodzenie ruszyła Ewelina Marcisz, ale znów musiała zadowolić się czwartym miejscem. Polka biegła bardzo ambitnie, w pewnym momencie była nawet druga, ale w końcówce wróciła na miejsce poza podium. Dziesiąta była Martyna Galewicz, a dwie pozostałe Polki zajęły dalekie lokaty – 43 była Katarzyna Stokfisz, a 51 Magdalena Czusz. W biegu na dochodzenie mężczyzn 34. pozycję zajął Andrzej Pradziad, 46. Bartłomiej Rucki, 51. Kacper Antolec, a 70. Dawid Bril.
Emocje polska ekipa przeżywała na torze łyżwiarskim, gdzie długo zanosiło się na medale. Ostatecznie w biegu pań na 1500 metrów Andżelika Wójcik była piąta, a wśród panów na 5000 metrów Marcin Bachanek zajął dziewiąte miejsce. Pozycje pozostałych Polaków – w pań 23 była Aleksandra Kapruziak, 24 Urszula Włodarczyk, a 27 Angelika Fudalej, a u panów 16. miejsce zajął Michał Ostaszewski, a 22. Szymon Palka.
Na trasie slalomu alpejskiego do kombinacji pokazała się Magdalena Kłusak. Polka została sklasyfikowana na 20. miejscu.