Mimo kryzysu Małopolska wciąż przyciąga turystów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W 2011 r. Małopolskę odwiedziło 11,8 mln osób, czyli o 4,1% więcej niż w 2010r. Większy ruch podróżnych zanotowały także podkrakowskie Balice. Do głównych powodów zadowolenia z pobytu na terenie Małopolski odwiedzający zaliczali ciekawe zabytki, a najczęściej wymienianymi mankamentami był dojazd. Tak wynika z badań ruchu turystycznego przyjazdowego w Małopolsce za rok 2011.

Województwo Małopolskie prowadzi stały monitoring ruchu turystycznego od 2003 roku. Celem prowadzonych badań jest oszacowanie wielkości ruchu turystycznego oraz charakterystyka krajowych i zagranicznych uczestników tego ruchu. W roku 2011 badania ruchu turystycznego zostały przygotowane na zlecenie Województwa Małopolskiego przez firmę Instytut Turystyki Sp. z o.o z Warszawy na podstawie ankiet przeprowadzonych w miejscach największych atrakcji turystycznych regionu oraz analizie danych źródłowych.

W 2011 roku województwo małopolskie odwiedziło 11,8 mln osób to jest o 4,1% więcej niż w 2010 roku. W tym samym czasie Kraków odwiedziło 8 mln osób to jest o 4,5% więcej niż w 2010 roku. Wzrosła także liczba turystów odwiedzających region: w 2011 roku odwiedziło Małopolskę 8,9 mln turystów, o 3,1% więcej niż w roku 2010. - Małopolska stawia na turystykę. By region był miejscem atrakcyjnym dla turystów pomagamy przedsiębiorcom z branży, inwestujemy w infrastrukturę, rozbudowujemy lotnisko w Balicach i rozwijamy Małopolski System Informacji Turystycznej. Chcemy, aby w jego realizację włączyło się jak najwięcej jednostek samorządu terytorialnego – wyliczał członek Zarządu Witold Latusek. – Małopolska to nie tylko Kraków, Wadowice i Zakopane, ale też inne pięknie miejscowości, które stawiają na turystykę i mają się czym pochwalić. Chcemy te miejsca pokazać – dodał .

Zdaniem Tomasza Dziedzica z Instytutu Turystyki wyniki badań są optymistyczne i dają dobre perspektywy do rozwoju turystyki na najbliższe lata – Mimo kryzysu światowego, który nie ominął także branży turystycznej, w przypadku Małopolski można mówić nadal o lekkim wzroście odwiedzających region. Chodzi nie tylko o turystów krajowych, ale też zagranicznych. Jest duża szansa, że Małopolska wyjdzie z tego obronną ręką – znacznie lepiej niż inne województwa – przekonywał Dziedzic.

Wielkość ruchu pasażerskiego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków wzrosła o ok. 4% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając w grudniu 2011r. poziom 3 mln pasażerów, zbliżając się tym samym do rekordowej wielkości z 2007 roku.

W 2011 roku szacowane wydatki rezydentów krajowych i zagranicznych w Małopolsce wyniosły 11,0 mld PLN (wzrost o 18,3% w stosunku do roku 2010).
Turyści polscy przyjeżdżali głównie z województw: mazowieckiego (17,9%), śląskiego (12,1%), małopolskiego (10%), dolnośląskiego (7,6%) oraz podkarpackiego (7,6%). Turyści zagraniczni natomiast głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. O ile w poprzednich latach najczęściej odwiedzali region Anglicy, to w minionym roku najliczniejszą grupę turystów stanowili Niemcy. Ciekawostką jest fakt, że zwiedzaniem Małopolski coraz bardziej zainteresowani są mieszkańcy Lubelszczyzny.

Zarówno turyści polscy jak i zagraniczni nastawieni byli głównie na wypoczynek
i zwiedzanie zabytków. Turyści polscy zainteresowani byli także wędrówkami pieszymi i górskimi, natomiast turyści zagraniczni odwiedzaniem krewnych i znajomych oraz rozrywką, pobytem w restauracjach.
Podobnie dla turystów polskich jak i zagranicznych najbardziej atrakcyjne były: Kraków, Zakopane, Wieliczka oraz Oświęcim. Podkreślić trzeba dużą przewagę Krakowa nad wszystkimi innymi wskazaniami. Ankietowani turyści przyznali Krakowowi 46,5% możliwej maksymalnej liczby punktów.

W zakresie wydarzeń kulturalnych stosunkowo największym „wzięciem” cieszyły się cykliczne imprezy muzyczne, plastyczne, filmowe itp., a także wydarzenia związane z kulturą wybranych grup i regionów. Wśród wydarzeń sportowych wybijającą się imprezą (w pewien sposób bezkonkurencyjną wobec innych) są konkursy skoków o Puchar Świata w Zakopanem. W grupie wydarzeń innych najczęściej wymienianymi były m.in. krakowskie Juwenalia.

W ocenie turystów polskich Małopolska uzyskała wynik 8,6 pkt w skali 10-punktowej, a wśród rezydentów zagranicznych 8,8 pkt. Bardzo wysoko oceniana była gościnność i życzliwość mieszkańców Małopolski – 8,9 pkt. wśród rezydentów zagranicznych, 8,8 pkt. wśród turystów polskich.

Z badań wynika także, że turyści zagraniczni coraz więcej wydają na zakwaterowanie oraz bilety wstępów do atrakcji turystycznych podczas pobytu w regionie. Związane jest to między głównie ze wzrostem cen usług. – To gigantyczne pieniądze, które mogą być impulsem do kolejnych działań zwiększających wpływy do budżetu z turystyki – uważa Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki.

Do głównych powodów zadowolenia z podróży i pobytu na terenie Małopolski respondenci zaliczali walory historyczne i kulturowe regionu, estetykę napotykanych miejsc i krajobrazu, towarzystwo w podróży. Najczęściej wymieniane mankamenty to złe warunki dojazdu, zbyt duży tłok i zła pogoda. Ogólnie jednak ok. 70% badanych było z pobytu bardzo zadowolonych.

Ponad 60% badanych we wszystkich segmentach zdecydowanie chciałaby polecić swoim znajomym lub krewnym przyjazd do Małopolski, wśród krajowych odwiedzających 1-dniowych (71%), wśród turystów polskich (69%), wśród rezydentów zagranicznych (63%).

Autorzy raportu wskazują także, że z roku na rok maleje znaczenie biur turystycznych. Turyści zagraniczni częściej niż dotychczas decydują się na organizowanie pobytu w Małopolsce na własną rękę z pominięciem biur podróży. Statystyki pokazują, że 80% wyjazdów organizowanych jest samodzielnie.

Jak zapowiedział Witold Latusek w najbliższych latach Małopolska chce postawić na turystykę biznesową i pielgrzymkową. Już za rok planowane jest otwarcie unikatowego w skali kraju Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama