Małopolscy parlamentarzyści: "jesteśmy przeciwko prywatyzowaniu Polskich Kolei Linowych"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Założony kilka dni temu zespół parlamentarny złożony z posłów i senatorów z Małopolski zaprezentował swoje stanowisko w sprawie prywatyzacji PKL. Jest ono jasne: parlamentarzyści zdecydowanie opowiadają się przeciwko prywatyzowaniu Polskich Kolei Linowych i popierają samorządy, instytucje oraz środowiska, które walczą o ochronę PKL przed planowaną prywatyzacją.

Celem powołanego Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego ma być "porozumienie ponad podziałami". Małopolscy parlamentarzyści chcą wspólnie w sprawach ważnych dla regionu. Jednym z pierwszych kroków było skierowanie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stanowiska, w którym czytamy: "W ostatnich kilku miesiącach toczy się gorąca dyskusja na temat planowanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych przez spółkę PKP S.A. W tej sprawie stanowisko zajęło wiele instytucji i środowisk społecznych jak również reprezentatywne grona mieszkańców Małopolski. Prywatyzacji sprzeciwiają się m.in. przedstawiciele Rady Miasta Zakopane, Gminy Kościelisko, Powìatu Tatrzańskiego, Stowarzyszenia im Wł. Zamoyskìego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Wojewoda Małopolski. Ponadto swoje stanowisko wyraziło liczne grono przedstawicielì nauki reprezentowanych przez ponad 200 profesorów różnych dyscyplin naukowych. Gremium to zwrócilo się z apelem do Prezesa Rady Ministrów o zaprzestanie procesu prywatyzacji. W sprawę zaangażowali się także senator Stanisław Hodorowicz i posłanka Jagna Marczuîajtis-Walczak.

Polskie Koleje Linowe to: 75 lat tradycji, 210 pracowników, 9 koleì, 7 wyciągów, 5 zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich i prawie 225 mln pasażerów. A co najważniejsze, PKL to rentowne, przynoszące około 10 mln (rocznie) zysku przedsiębiorstwo, które w ostatnich latach tj. od 2000 r. do 2007 r. przeprowadziło szereg inwestycji modernizacyjnych swoich obiektów. Należy podkreślić wielkie znaczenie historyczne, kulturowe i środowiskowe jakie obiekty należące do PKL stanowiły dla regionu Małopolski.

Powyższe fakty utwierdzają nas w przekonaniu o konieczności zaprzestania procesu prywatyzacyjnego spółki PKL, tym bardziej iż spółka Polskie Koleje Linowe przynosi wymierne zyski dla Skarbu Państwa.

Małopolski Zespół Parlamentarny zdecydowanie opowiada się przeciwko prywatyzowaniu Polskich Kolei Linowych i popiera stanowisko wszystkich wyżej wymienionych instytucji i środowisk w tej sprawie".

Pismo podpisało ponad 20 parlamentarzystów (list w galerii poniżej)

Dodatkowo posłanka Jagny Marczułajtis-Walczak, która była inicjatorką podjęcia tego kroku przez MZP, wygłosiła w Sejmie oświadczenie. - Będąc posłem z Małopolski temat ten jest dla mnie bardzo istotny, dlatego też postanowiłam zabrać głos w tej dyskusji i stąd moja interpelacja do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - wyjaśnia. Zdaniem posłanki odpowiedź ministra na wcześniejsze interpelację "nie jest wyczerpująca i satysfakcjonująca, w związku z wieloma kwestiami pozostającymi jeszcze do wyjaśnienia i dalszych uzgodnień". - Nie wolno pozostawić tej sprawy własnemu biegowi - przekonuje.

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama