Rozpoczął się Copernicus Festival

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. - Głównym motywem uprawiania nauki są emocje. Bez emocji byśmy daleko nie doszli – mówił podczas konferencji ks. prof. Michał Heller, przypominając temat przewodni czwartej edycji Copernicus Festival, która właśnie rozpoczęła się w Krakowie.

Wykłady, dyskusje, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe organizowane w ramach czwartej edycji festiwalu mają pokazać związki między naszą emocjonalnością i tworzoną przez nas kulturą, a zatem i nauką.

W środę 24 maja o godz. 19.00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze "rewolucji afektywnej“ w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).

W czwartek 25 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym.

W piątek 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki.

W sobotę 27 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych. Natomiast debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków, Krzysztof Meissner. O godz. 20.30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

Śniadania Mistrzów, Perceptio, Inventio

Pasmo Śniadania mistrzów to spotkania z czołowymi polskimi naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje.

Gośćmi Festiwalu będą: Andrzej Białas, Janina Ochojska, Anna Dymna, Andrzej Chwalba, Andrzej i Fryderyk Zollowie.

Różne pytania towarzyszyć będą uczestnikom wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji festiwalu. W środę 24 maja odbędzie się wykład Hanny i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiologów, a następnie debata z ich udziałem na temat relacji między rozumem i emocjami. W czwartek wykład wygłosi kolejny wybitny gość – Karen Wynn, psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale. Po nim uczestnicy dyskutować będą o emocjach społecznych. Ciekawie zapowiada się piątkowe wystąpienie Paula Blooma, badacza moralności i języka, publicysty „New York Timesa”. W sobotę 27 maja będzie można posłuchać Marka Miodownika, materiałoznawcy i popularyzatora nauki, a w wieczornej debacie poświęconej emocjom w literaturze wezmą udział Jerzy Sosnowski i Magdalena Grzebałkowska. Ostatni wykład należeć będzie do Krzysztofa Meissnera, wybitnego polskiego fizyka. Wieczorem tego dnia odbędzie się debata o roli emocji w nauce, z udziałem ks. prof. Michała Hellera, kosmologa i filozofa.

Ale Copernicus to nie tylko wykłady. W porannym paśmie „Śniadania mistrzów” będzie można spotkać się z Janiną Ochojską, Andrzejem i Fryderykiem Zollami, Andrzejem Chwalbą, Anną Dymną i Andrzejem Białasem. Pasmo „Inventio” to wystawa interaktywna w Auditorium Maximum UJ, która ukazuje związki między emocjami a technologią. Pasmo „Perceptio” będzie poświęcone roli emocji w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych. Zaplanowano też wieczorne pasmo filmowe – codzienne projekcje będą eksplorować różne uczucia: strach, zdziwienie, melancholię, pogardę i zazdrość. Widzowie nie zostaną z nimi sami – po seansie warto będzie przysłuchiwać się dyskusji z udziałem wybitnych specjalistów.

Więcej informacji znajduje się na www.copernicusfestival.com oraz profilu Festiwalu na fb

Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama