Rusza rekrutacja na Politechnikę Krakowską, w ofercie nowości

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W czwartek, 1 czerwca, ruszyła rekrutacja na Politechnikę Krakowską na rok akademicki 2017/2018. Na kandydatów czeka w letnim naborze 25 kierunków studiów i ponad 5 tysięcy miejsc na studiach I i II stopnia. W ofercie uczelni są nowości.

- Przygotowaliśmy bogatą ofertę studiów, każdy młody człowiek zainteresowany inżynierską przyszłością może coś dla siebie znaleźć. Oprócz wiedzy i umiejętności nasi studenci już w trakcie kształcenia zdobywają praktyczne zawodowe doświadczenia. Jest to możliwe dzięki współpracy uczelni z pracodawcami różnych branż, którzy uczestniczą w tworzeniu programów studiów, oferują praktyki i staże. Najświeższym przykładem takiej współpracy są nasze nowe kierunki i specjalności , które będziemy prowadzić wspólnie z pracodawcami z Krakowskiego Holdingu Komunalnego czy firmy Newag. Wiedza i umiejętności ze studiów, wsparte takim praktycznym doświadczeniem, dają naszym absolwentom znakomitą pozycję na rynku pracy, w pół roku po dyplomie pracuje 90 procent naszych wychowanków, większość znajduje zatrudnienie jeszcze podczas studiów – mówi rektor PK prof. Jan Kazior.

W tegorocznej ofercie PK po raz pierwszy znalazł się kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, są też 4 nowe specjalności: inżynieria pojazdów szynowych (na kierunku transport na Wydziale Mechanicznym, studia I stopnia), analityka danych (na informatyce na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, studia II stopnia), inżynieria dróg wodnych (na budownictwie na Wydziale Inżynierii Środowiska, studia II stopnia), energy systems and machinery (na energetyce na Wydziale Mechanicznym, studia II stopnia).

Nowość na studiach I stopnia proponuje Wydział Inżynierii Środowiska. Kierunek powstał na bazie dyscyplin gospodarka przestrzenna i inżynieria środowiska, będzie prowadzony wspólnie ze specjalistami z firm Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie zapotrzebowanie pracodawców było głównym motywem utworzenia tego unikatowego w Polsce kierunku. PK wykształci inżynierów znających nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne i energetyczne, wykorzystywane w inteligentnie zarządzanych miastach. Pracę znajdą przede wszystkim w przedsiębiorstwach miejskich i lokalnych, zajmujących się eksploatacją zaawansowanej infrastruktury zaopatrującej miasta w ciepło, wodę i energię. - Współczesna infrastruktura komunalna, szczególnie ta jej część, która zapewnia dostawy wody oraz energii cieplnej wymaga, aby osoby ją eksploatujące posiadały zaawansowaną wiedzę i ponadprzeciętne umiejętności niezbędne wobec zwiększającego się stopnia skomplikowania obiektów i urządzeń współczesnej infrastruktury – podkreśla dziekan Wydział Inżynierii Środowiska Stanisław Rybicki.

Nową specjalność na I stopniu studiów na kierunku transport wprowadza Wydział Mechaniczny. Będzie prowadzona we współpracy z firmą NEWAG, czołowym polskim producentem nowoczesnego taboru szynowego oraz z innymi wiodącymi firmami z branży transportu szynowego. Studenci będą odbywać płatne staże w firmach oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków z branży. Nowa specjalność także jest odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Program kształcenia powstał we współpracy specjalistów Instytutu Pojazdów Szynowych PK i Newagu. Obejmie takie zagadnienia jak: budowa środków transportu szynowego, projektowanie pojazdów szynowych, ich napęd i hamowanie, materiały i technologia pojazdów szynowych, systemy eksploatacji, diagnostyka i utrzymanie; układy elektryczne i elektroniczne, mechanizmy w pojazdach szynowych, specjalistyczna dokumentacja techniczna; bezpieczeństwo, niezawodność i certyfikacja pojazdów. W ostatnim semestrze 3,5-letnich studiów przewidziana jest płatna, specjalistyczna praktyka inżynierska (z możliwością zatrudnienia na umowę o pracę) w firmach przemysłu szynowego. Podczas kończącego studia inżynierskie seminarium dyplomowego student zrealizuje projekt dyplomowy poświęcony rzeczywistemu problemowi inżynierskiemu, promotorami prac dyplomowych będą wspólnie pracownik Instytutu Pojazdów Szynowych PK i przedstawiciel firmy branżowej. Firma Newag złożyła deklarację przejęcia całej grupy absolwentów wykształconych według programu, w tworzeniu którego uczestniczy. Stworzyła również program stypendialny dla studentów PK.

Analityka danych – specjalność przyszłości. To nowa specjalność na II stopniu kierunku informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu br., mogą w niej uczestniczyć kandydaci z tytułem inżynieria lub licencjata informatyki. – Otwarcie specjalności jest odpowiedzią na lawinowy wzrost zapotrzebowania na specjalistów o interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętnościach z tej dziedziny. O analityków danych starają się m.in.: międzynarodowe korporacje, urzędy państwowe i samorządowe, banki, firmy ubezpieczeniowe. W prowadzeniu kształcenia będziemy się opierać na naszej współpracy z firmami (m.in. IBM, Comarch, Interia), jak i na naszych kontaktach międzynarodowych ze specjalistami z Francji i USA – zapowiada dr inż. Jerzy Jaworowski, prodziekan Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki PK. Jak dodaje analityka danych obejmuje zarówno teoretyczne metody analizy danych i ekstrakcji wiedzy z informacji, jak i narzędzia służące do pozyskiwania i analizy informacji. – Aktualnie problemem gospodarki nie jest pozyskiwanie informacji, ale ekstrakcja użytecznej wiedzy z informacji docierającej w nadmiarze – podkreśla Jerzy Jaworowski. Program studiów obejmuje takie obszary jak: analiza, przetwarzanie, akwizycja i pozyskiwanie danych, metody odkrywania wiedzy, sieci neuronowe, modelowanie matematyczne, symulacje komputerowe, statystyka, metody i narzędzia analizy dużych zbiorów danych, szeregi czasowe w analizie danych finansowych i ekonomicznych, modele regresji, wnioskowanie statystyczne, analiza wariancji i metody klasyfikacji, statystyka nieparametryczna. Większość zajęć będzie miała charakter praktyczny, a prowadzone będą przez dydaktyków PK i praktyków branży.

Rekrutacja na Politechnikę Krakowską rozpoczyna się w czwartek 1 czerwca 2017 r. i odbywa elektronicznie za pośrednictwem formularza, który znajdzie się na stronie internetowej uczelni (www.pk.edu.pl) w dziale „Rekrutacja”. Tam też można znaleźć wykaz i wzory wszelkich potrzebnych dokumentów, harmonogram i przewodniki po rekrutacji na poszczególne wydziały. Pomocny będzie także dedykowany kandydatom portal: maturzysta.pk.edu.pl. Wyniki matur, na podstawie których odbywa się rekrutacja, system rekrutacyjny PK zaczerpnie automatycznie z bazy Krajowego Rejestru Matur, ale przed końcem czasu na rejestrację kandydat powinien sprawdzić czy jego wyniki są wprowadzone i czy są prawidłowe.

Jako pierwsi rejestrować się będą kandydaci na kierunki prowadzone na Wydziale Architektury – na architekturę obowiązuje rysunkowy egzamin wstępny, na architekturę krajobrazu przedstawienie portfolio. Także na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym odbędzie się egzamin wstępny i prezentacja portfolio. Na kierunek gospodarka przestrzenna, prowadzony wspólnie przez trzy wydziały PK (WIL, WIŚ, WA), rekrutacja jest od tego roku wspólna.

Kandydaci na studia I stopnia na PK mogą się rejestrować maksymalnie na dwa wydziały, a na każdym mogą wybrać jeden kierunek podstawowy i jeden alternatywny. Pierwsze wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 10 lipca. Latem można się rejestrować na 25 kierunków studiów I stopnia. Limity miejsc w tegorocznej rekrutacji na PK są podobne do ubiegłorocznych – na studiach stacjonarnych I stopnia ponad 3,3 tys. miejsc, a w sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów ponad 5,5 tys.

opr. s/

źródło: Politechnika Krakowska

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama