Pracownicy krakowskiego sądu usłyszeli zarzuty

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zastępca dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, inspektor ds. informatyzacji w tej placówce, a także księgowa i dwie inne osoby pracujące w tymże sądzie według prokuratury tworzyły grupę przestępczą. Takie postawiono im zarzuty.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania korzyści majątkowych oraz prania brudnych pieniędzy i poświadczania nieprawdy w dokumentach. Pięć osób, pracowników Sądu Apelacyjnego, zostało zatrzymanych przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- Grupa ta działał co najmniej od lipca 2012 roku do listopada 2016 roku w Krakowie oraz w innych miejscowościach. Na jej czele stał inny podejrzany w tej sprawie Andrzej P., dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W jej skład wchodzili również między innymi główna księgowa tego sądu Marta K., dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa Marcin B. oraz przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych – podaje Prokuratura Krajowa.

Pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie jest także podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych znacznej wartości w kwotach od 41 tysięcy złotych do ponad 462 tysięcy złotych. Prokurator zarzucił im także pranie brudnych pieniędzy i poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Przypomnijmy, w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie śledztwie dotyczącym przywłaszczenia ponad 20 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie już wcześniej sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie w stosunku do ośmiu osób. Jest wśród nich dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

- Prokuratura do Sądu Dyscyplinarnego dla sędziów o podjęcie uchwały o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – podaje PK.

Sąd Apelacyjny w Łodzi – Sąd Dyscyplinarny 20 marca 2017 roku uchylił immunitet byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie - Krzysztofowi S. Nie uwzględnił jednak wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie

Jak podaje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.


Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama