Kościsko Karola „KaeRela” Kalinowskiego zdobywcą Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Komiks "Kościsko" Karola „KaeRela” Kalinowskiego (Kultura Gniewu) zdobył Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Nagroda Czytelników przypadła Barbarze Caillot-Dubus i Aleksandrze Karkowskiej za "Na Giewont się patrzy" (Oficyna Wydawnicza Oryginały).

"Kościsko, to wciągający komiks, który straszy tam gdzie straszyć powinien i śmieszy tam gdzie ma być zabawnie. Traktuje czytelnika poważnie, nie poucza, a jednak jest to mądra książką o ważnych rzeczach, którą czytać mogą i mali i duzi – podkreślił w laudacji Szymon Kloska, członek Kapituły Konkursu.

Karol „KaeRel” Kalinowski odebrał statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych z rąk wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.

Czytelnicy zadecydowali, że Nagroda Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego trafi do rąk Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za książkę "Na Giewont się patrzy". Wręczająca nagrodę Agnieszka Karp-Szymańska przyznała, że przewaga głosów była miażdżąca.

Autorki pokazały, jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem. Rozmówcy opowiadają o swoim dzieciństwie i życiu codziennym, wspominają czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne. Ich historie przeplecione zostały w książce starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami rozmówców.

Patroni publikacji to Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Związek Podhalan w Polsce, GMINA Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Zakopane.pl

Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego oraz towarzyszący jej koncert Budyń Julka Tuwima w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” były ostatnimi wydarzeniami Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Krakowie i ostatnimi wydarzeniami jego wiosennej edycji. Jesienna odsłona już w październiku w Poznaniu.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy Festiwalowi Literatury dla Dzieci od początku jego istnienia, ale w 2017 roku zmieniła formułę. Od tego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Jej fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. O jej przyznaniu decyduje Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka raz Rada Programowa Festiwalu, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska. Natomiast laureat Nagrody Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego wybierany jest w głosowaniu internetowym.

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama