Ministerstwo Transportu: "prywatyzacja PKL wiąże się z zapewnieniem środków na spłatę długu PKP"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. - Samorządy gminne, lokalne i powiatowe nie mogą dopuścić do sprzedania majątku PKL S.A. takim podmiotom, które mogłyby zatrzymać funkcjonowanie spółki - mówi Anna Paluch. Posłanka odnosi się w ten sposób do odpowiedzi Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na interpelacje posłów z Małopolski.

Jedną z pierwszych inicjatyw założonego na początku roku zespołu parlamentarnego złożonego z posłów i senatorów z Małopolski - było wspólne stanowisko w sprawie prywatyzacji PKL. Parlamentarzyści zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko prywatyzowaniu Polskich Kolei Linowych i poparli samorządy, instytucje oraz środowiska, które walczą o ochronę PKL przed planowaną prywatyzacją.

Do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowano pismo, w którym przypomniano, że prywatyzacji sprzeciwiają się m.in. przedstawiciele Rady Miasta Zakopane, Gminy Kościelisko, Powiatu Tatrzańskiego, Stowarzyszenia im Wł. Zamoyskiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Wojewoda Małopolski. Swoje stanowisko wyraziło też grono przedstawicieli nauki reprezentowanych przez ponad 200 profesorów różnych dyscyplin naukowych. Gremium to zwróciło się z apelem do Prezesa Rady Ministrów o zaprzestanie procesu prywatyzacji.

Posłanka Anna Paluch zaprezentowała podczas konferencji prasowej w swoim biurze w Nowym Targu odpowiedź z resortu. Wynika z niej, że rentowna spółka, jaką jest PKL ma być sprzedana, by spłacić zadłużenie całego przedsiębiorstwa.

W piśmie podpisanym przez Andrzeja Massela, podsekretarza stanu w Ministerstwie Transport, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, czytamy m. in. "dla PKP SA prywatyzacja PKL SA wiąże się z zapewnieniem środków na spłatę zadłużenia objętego gwarancjami Skarbu Państwa. Spółka PKP SA jest bowiem podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, którego podstawowym zadaniem jest restrukturyzacja finansowa i organizacyjna wynikająca z faktu, iż jest jedynym spadkobiercą byłego przedsiębiorstwa państwowego PKP, po którym PKP SA przejęła zobowiązania finansowe. Zbycie akcji PKL SA jest jednym z kilku projektów prywatyzacyjnych, które wraz ze sprzedażą nieruchomości składają się na szereg działań przyczyniających się do stopniowej spłaty przez PKP SA zadłużenia. Zbycie akcji PKL SA nastąpi w formie umowy cywilnoprawnej, w której strony ustanowią swoje prawa i obowiązki".

s/

źródło: zdj. PKL.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama