Ostatnie posiedzenie Konwentu Marszałków w Małopolsce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wyzwania stojące przed samorządami w walce o czyste powietrze, problemy w służbie zdrowia czy współpraca na rzecz rozwoju turystyki rowerowej – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas III Konwentu Marszałków RP, któremu przez ostatnie pół roku przewodniczyła Małopolska.

- Dzisiaj po raz ostatni Konwent Marszałków obraduje w Małopolsce. Mam więc nadzieję, że krynickie obrady będą bardzo owocne - tym bardziej, że program naszego posiedzenia porusza najbardziej palące problemy samorządów województwa - mówił otwierając krynickie obrady Konwentu Marszałków Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Jednym z kluczowych tematów, nad którym dyskutowali dzisiaj przedstawiciele województw były wyzwania stojące przed samorządami oraz administracją rządową w zakresie ochrony powietrza. Przypomnijmy, że Małopolska jest pierwszym regionem w kraju, w którym już od 1 lipca będą obowiązywać regulacje antysmogowe obejmujące całe województwo. Równocześnie z nimi w życie wejdą przepisy tzw. tymczasowej uchwały, do której będą musieli stosować się mieszkańcy Krakowa.

W trakcie wydarzenia marszałkowie rozmawiali także o wyzwaniach stojących przed regionami w zakresie współpracy terytorialnej czy też o problemach niedofinansowania służby zdrowia i zwiększającego się niedoboru kadry medycznej. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, za 10 lat liczba lekarzy obniży się o 3%, a za 20 lat o 9%. Może stać się to realnym zagrożeniem dla właściwego funkcjonowania służby zdrowia oraz życia mieszkańców.

Marszałkowie województw podpisali również deklarację dotyczącą krajowej sieci ścieżek rowerowych. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie turystyką rowerową w całym kraju, poprawia się także infrastruktura, z której mogą korzystać miłośnicy dwóch kółek. Miejsce podpisania deklaracji nie było przypadkowe – Małopolska jest liderem w budowaniu ścieżek rowerowych, których do 2020 r. powstanie w naszym regionie prawie 1000 km. Wspólne stanowisko przedstawicieli regionów ma być impulsem do współpracy, wymiany doświadczeń oraz integracji działań mających wpłynąć na polepszenie rozwoju turystyki rowerowej w Polsce.

Konwent zakończył się debatą „Aktywność obywateli w sferze publicznej: od wyborów do budżetu obywatelskiego”. W debacie obok marszałka Jacka Krupy wzięli udział były prezydent RP Bronisław Komorowski, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i socjolog dr hab. Jarosław Flis. Dyskutowano m.in. o tym jak zwiększyć zaangażowanie obywateli w działalność publiczną.

Małopolska była gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków od stycznia do czerwca 2017 r.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama