Fachowcy potwierdzili autentyczność zabytkowego toporka

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Instytut Archeologii UJ w Krakowie potwierdził starożytny wiek i autentyczność zabezpieczonego przez andrychowskich policjantów toporka, który został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych.

W marcu br. funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego w Andrychowie uzyskali informację, iż na jednym z portali aukcyjnych jest wystawiony na sprzedaż zabytkowy przedmiot w postaci „ siekierki, toporka z epoki brązu”. W związku z tym, iż posiadanie czy wprowadzanie do obrotu przedmiotów zabytkowych stanowiących własność Skarbu Państwa jest prawnie zabronione policjanci podjęli czynności, które pozwoliły ustalić mężczyznę oferującego toporek do sprzedaży.

Mieszkaniec gminy Andrychów twierdził, że toporek zakupił przez Internet i właśnie go sprzedał, gdyż chciał na nim zarobić. Policjanci ustalili kupca i w toku przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili zabytkowy przedmiot, który zabezpieczyli. Następnie funkcjonariusze nawiązali współpracę z biegłym z Zakładu Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który w trakcie wstępnych oględzin ocenił, że najprawdopodobniej znalezisko nie jest repliką. Toporek został poddany ekspertyzie przez Instytut i jak się okazało… obuch ten jest zabytkiem archeologicznym datowanym w przybliżeniu na przedział ok. 1200-1000 lat przed Chrystusem.

Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ skierowała podziękowania dla pracowników Komisariatu Policji w Andrychowie za działania na rzecz ochrony zabytków archeologicznych trafiających do nielegalnego obrotu oraz zaproponowała, aby toporek z epoki brązu został przekazany do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej.

opr.s/

źródło: Małopolska Komenda Policji

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama