Luksusowy hotel w Zakopanem został nad ranem zamknięty. Dopilnowali tego ochroniarze

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Dziś nad ranem zamknięto - i to dość gwałtownie - pięciogwiazdkowy hotel "Litwor". Ma to związek z opinią straży pożarnej, która uznała, iż "Litwor" jest w stanie powodującym "zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku". Właściciel twierdzi, że "zmuszony jest do natychmiastowego zamknięcia hotelu".

Decyzję o zamknięciu podjął nowy właściciel hotelu, który opiera się na wydanej kilkanaście dni temu decyzji zakopiańskiego komendanta Powiatowej straży Pożarnej. Są w niej zastrzeżenia co do hotelowych dróg ewakuacyjnych oraz klatek schodowych, które nie odpowiadają normom przeciwpożarowym. To nie pierwsza tego rodzaju opinia strażaków. Nowy właściciel twierdzi, iż jego poprzednicy - zlekceważyli zalecenia strażaków.

Hotel zmienił właściciela wskutek zadłużenia. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż wcześniejsze próby polubownego załatwienia sprawy - nie przyniosły skutku. Tej nocy obiekt został zabezpieczony przez prawników w asyście ochrony.

Gościom, którym nakazano wyjście - dotychczasowa administratorka proponuje przeprowadzkę do innego swojego hotelu - Belvedere. Ale obiekt ten także jest pod lupą zakopiańskiej Straży Pożarnej, bowiem część budynku nie ma zezwolenia nadzoru budowlanego na użytkowanie.

W oświadczeniu obecnego właściciela hotelu "Litwor" - Spółki Modrzejewski i Wspólnicy - czytamy: "Zamknięcie hotelu "Litwor" jest niezbędne w celu niedopuszczenia do narażenia osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz związanej z tym odpowiedzialności cywilnej i karnej".

Zamknięta została także działająca w Litworze restauracja. Gościom wydano vouchery.

Pełna treść oświadczenia:
OŚWIADCZENIE WŁAŚCICIELA HOTELU LITWOR W ZAKOPANEM
SPÓŁKI MODRZEJEWSKI I WSPÓLNICY SP.K.

Aktualny właściciel Hotelu „Litwor” w Zakopanem (Krupówki 40, 34-500 Zakopane) - Spółka Modrzejewski i Wspólnicy spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000296962 („Właściciel”), niniejszym oświadcza, iż ze względu na poważne nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej w obiekcie Hotelu „Litwor”, stwierdzone m.in. Protokołem ustaleń z czynności kontrolno-rozpoznawczych Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z dnia 4 lipca 2017 r. oraz w związku z decyzjami Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z dnia 19 lipca 2017 r. (znak sprawy PZ.5581.103.2017), powodujące zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku Hotelu „Litwor”, zmuszony jest do natychmiastowego zamknięcia hotelu „Litwor”.
Zamknięcie hotelu „Litwor” jest niezbędne w celu niedopuszczenia do narażenia osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz związanej z tym odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Jednocześnie, Właściciel pragnie zaznaczyć, iż wzywał dzierżawcę hotelu „Litwor” – spółkę Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem (34-500), przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 35/14, powiązanej z Grupą TRIP, do doprowadzenia nieruchomości hotelu „Litwor” do stanu niezagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu oraz zgodnego z prawem lub do zaprzestania prowadzenia działalności w obiekcie hotelu „Litwor”. Ponadto, spółka Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. co najmniej od 2016 roku była świadoma istnienia w budynku Hotelu Litwor nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a mimo to nie podjęła żadnych skutecznych czynności w tej kwestii. W związku z brakiem podjęcia odpowiednich działań przez Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o., Właściciel wypowiedział zawartą ze spółką Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. umowę dzierżawy z dnia 31 października 2015 r. oraz wezwał do zwrotu Właścicielowi przedmiotu dzierżawy – hotelu „Litwor”.
Spółka Centrum Kongresowe Plus Sp. z o.o. nie podjęła żadnych działań zmierzających do naprawienia zaistniałych nieprawidłowości i doprowadzenia nieruchomości hotelu „Litwor” do stanu niezagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu oraz zgodnego z prawem, jak również nie podjęła żadnych działań w celu dobrowolnego przekazania Właścicielowi hotelu „Litwor” po rozwiązaniu umowy dzierżawy, w związku z czym przymusowe przejęcie obiektu hotelu „Litwor” i jego natychmiastowe zamknięcie w celu doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem było konieczne i niezbędne.

opr.s/

źródło: podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama