Poseł Edward Siarka: "Rząd Donalda Tuska zmierza do wyeliminowania religii ze szkół"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Podhalański parlamentarzysta zabrał głos w sprawie proponowanych przez Rząd zmian w nauczaniu religii w szkołach publicznych. Dla przypomnienia - nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej nie uwzględnia w ramowym planie nauczania - religii.

Oto treść wystąpienia posła Edwarda Siarki i jego pytania do Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas

"Nauczanie religii w szkołach publicznych po II wojnie światowej zostało ostatecznie wyeliminowane w czasach komunistycznych w roku 1961. W wyniku zmian ustrojowych w 1990 r. i podpisania Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską, a Stolicą Apostolską religia powróciła do polskiej szkoły. W świetle obowiązującego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych religia zgodnie z § 2 ust. 1 jest zapisane, iż Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin zajęć z religii względnie etyki w wymiarze 6 godzin dla każdego etapu edukacyjnego. Na podstawie tegoż planu nauczania, zgodnie z § 3 ust. 1 dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas i oddziałów na danym etapie edukacyjnym tygodniowy wymiar godzin zajęć religii (tj. 2 godziny tygodniowo).

Tymczasem nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012r., które ma obowiązywać od 1 września 2012r. w ramowym planie nauczania nie uwzględnia religii. Załączniki do Rozporządzenia nie określają liczby godzin nauczania religii dla żadnego etapu edukacyjnego. Zgodnie z § 4 ust. 2 tego rozporządzenia to dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, również wymiar godzin zajęć z religii lub etyki.

Rodzą się pytania:
• Czy nowe Rozporządzenie nie jest próbą łamania umowy konkordatowej?
• Jaką liczbę godzin nauczania religii ma określić dyrektor szkoły w szkolnym planie nauczania na poszczególnych etapach edukacyjnych, skoro w ramowym planie nauczania tej liczby nie określono?
• Czy subwencja oświatowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego będzie uwzględniała środki na nauczanie religii?"

Przypomnijmy, że niedawno w Zakopanem burzę wywołała kwestia odpłatności za nauczanie religii w przedszkolach. Okazało się, że urzędnicy błędnie zinterpretowali podjętą przez Radę Miasta uchwałę o odpłatności za dodatkowe zajęcia. Podczas sesji jaka miała miejsce 1 marca br. burmistrz oświadczył, że wstrzymuje pobieranie opłat za naukę religii w zakopiańskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Niesłusznie pobrane pieniądze mają być rodzicom zwrócone.

opr. s/

Zdj. Regina Watycha

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama