BO Małopolska: 17 nowych defibrylatorów w powiecie wielickim

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Małopolanie oraz turyści odwiedzający Wieliczkę i jej okolice mogą czuć się jeszcze bezpieczniej. Dzięki środkom pochodzącym z I edycji budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego, zakończono tu właśnie montaż 17 defibrylatorów.

Urządzenia ratujące życie zamontowano na terenie całego powiatu wielickiego w najbardziej kluczowych miejscach – w kilkunastu parafiach i budynkach publicznych. „Wielickie” defibrylatory, wspólnie z zainstalowanymi wcześniej w Nowym Sączu oraz tymi, które już niedługo pojawią się w powiecie dąbrowskim, stworzą największą wojewódzką sieć defibrylatorów AED.

Każdego roku w Polsce u około 40 tys. osób dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. W takich sytuacjach mamy tylko 4 minuty, by uratować ludzkie życie. Odpowiednio wykonany masaż serca oraz wczesna defibrylacja z użyciem AED zwiększają szansę na przeżycie nawet o 75%.

- Troska o zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan to dla nas kwestia priorytetowa. Dlatego jako samorząd województwa wpieramy i staramy się pomagać w realizacji wszelkich inicjatyw, które mają chronić zdrowie i życie mieszkańców. Doskonale wiemy, że w przypadku zagrożenia życia mając do dyspozycji defibrylator każdy z nas jest w stanie w bezpieczny sposób udzielić pierwszej pomocy i uratować życie innego człowieka - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny w zarządzie województwa za obszar zdrowia.

W ramach BO Małopolska w powiecie wielickim zainstalowano aż 17 defibrylatorów AED. To zwycięskie zadanie poparło 1276 osób. Urządzenia trafiły m.in. do budynku urzędu miasta i gminy w Wieliczce, urzędu gminy w Biskupicach oraz 15 parafii: trzech w Wieliczce oraz w Krzyszkowicach, Gorzkowie, Byszycach, Grabiu, Pawlikowicach, Raciborsku, Sierczy, Strumianach, Biskupicach, Bodzanowie, Łazanach i Podstolicach.

Podobny projekt w ramach budżetu obywatelskiego poparty przez 691 osób został już zrealizowany w Nowym Sączu. Wśród miejsc, które wyposażono w urządzenia ratujące życie znalazły się: hale sportowe i basen przy ulicy Nadbrzeżnej i Na Rurach, ratusz, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Zarząd Dróg, Sądecka Biblioteka Publiczna, MCK Sokół, Małopolski Urząd Wojewódzki delegatura w Nowym Sączu, Centrum Informacji Turystycznej, Miasteczko Galicyjskie, Skansen Regionalny, stadion przy ulicy Kilińskiego, Pałac Młodzieży oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział „Beskid”.

Kolejnych 7 urządzeń pojawi się niebawem także w powiecie dąbrowskim, gdzie zadanie w ramach BO Małopolska poparło 2154 osób. Defibrylatory zostaną zainstalowane w urzędach gminy w: Bolesławiu, Mędrzechowie, Oleśnie, Radgoszczy, Gręboszowie oraz w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej i Urzędzie Gminy i Miasta w Szczucinie.

W efekcie realizacji tych trzech zadań na terenie województwa powstaje największa sieć defibrylatorów AED. Projekty w powiecie wielickim oraz w Nowym Sączu realizuje Fundacja Safe Water Safe Land, która m.in. przeprowadza szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED.

opr. s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama