Zbliża się Festiwal Genius Loci 2017

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach od 10 do 24 września w Krakowie odbędzie się Festiwal Genius Loci organizowany przez Teatr im. Juliusza Słowackiego we współpracy z Łaźnią Nową w ramach miejskiego projektu Kraków miastem Stanisława Wyspiańskiego.

Festiwal zacznie się od Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie odbędzie się Narodowe czytanie „Rejsu”. Spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego powstał w oparciu o scenariusz kultowego filmu Marka Piwowskiego i w prześmiewczy sposób ukazuje polskie realia polityczne i społeczne. Na scenie obok zawodowych aktorów wystąpią amatorzy, którzy wcześniej przeszli specjalny casting.

Kolejnym spektaklem zaprezentowanym w nietypowej scenerii Zakładu Patomorfologii CM UJ zobaczymy spektakl "Landszaft. Lekcja anatomii" Katarzyny Kalwat, która postanowiła wziąć na warsztat temat medycyny i jej związków ze sztuką.

Instalacja Jakuba Skrzywanka „Live the City // Leave the City” na placu Szczepańskim wprowadzi nas w świat teatru ulicznego i performance. Podczas spotkania z artystami mieszkańcy Krakowa będą mieli możliwość wyrażenia własnej opinii o mieście i wspólnego tworzenia rzeźby-instalacji będącej swoistą rekonstrukcją pamięci zbiorowej krakowian.

Piotr Ratajczak przedstawi swoją sztukę na płynącym po Wiśle statku Nimfa, w samym środku wieczoru kawalerskiego grupy Anglików. Spektakl Inwazja – który w zaskakujący sposób łączy teatr z rzeczywistością – w lekki, komediowy sposób przyglądnie się synom Albionu, co roku ściągającym licznie do Krakowa.

W Łaźni Nowej zobaczymy spektakl „Simona, gdzie jesteś?” w reżyserii Tomasza Cymermana. Inspiracją do jego powstania była biografia Simony Kossak, silnej i niezależnej kobiety, która całe życie szła własną drogą. Na przekór tradycji krakowskiego rodu malarzy nie została „czwartym Kossakiem” i wyjechała do Puszczy Białowieskiej, poświęcając całe życie badaniu roślin i zwierząt oraz działalności ekologicznej.

Na kopcu Kościuszki czarnoskóry krzewiciel praw człowieka Booker T. Washington w spektaklu „Serce odważnych” Krzysztofa Garbaczewskiego opowie o bojowniku o wolność Tadeuszu Kościuszce.

Z kolei w podziemiach cerkwi prawosławnej Zaśnięcia NMP spotkamy się z postacią Jerzego Nowosielskiego: wybitnego malarza, a zarazem prawosławnego myśliciela, którego poglądy niejednokrotnie ocierały się o herezję „Nowosielski. Byt/Nie/Subtelny” w reżyserii Anny Popiel.

Także w dawnym budynku szkoły na osiedlu Szkolnym plastycy Marek i Marcin Chlandowie stworzą instalację odwołującą się do historii tego miejsca i idei szkoły w ogóle.To będzie sztuka pod tytułem: ”Szkoła utopii”.

Festiwal „Genius loci” i jego tegoroczna edycja odbędzie się także poza w Krakowem. I tak między innymi: w Jaskini Maszyckiej zlokalizowanej w Ojcowskim Parku Narodowym do naznaczonej krwią historii ludzkości nawiąże Marcin Wierzchowski w spektaklu „Ojcowie”. W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu Jakub Roszkowski w sztuce „Rabacja”sięgnie po historię rabacji galicyjskiej z 1846 roku i zapyta o źródła ówczesnego krwawego buntu chłopów, a w Zakopanem Wojtek Klemm w plenerowym spektaklu „W ogień!” poszuka odpowiedzi na pytanie, czy Józef Kuraś ps. „Ogień” – jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego w Polsce Ludowej – był wielkim bohaterem, czy też może zdrajcą.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama