W Krynicy trwa Forum Ekonomiczne. Prezydent Duda: "Unia obrosła europejskim tłuszczem i stała się nieruchawa”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Krynicy rozpoczęło się Forum Ekonomiczne, w którym udział biorą prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, ministrowie, prezesi spółek skarbu państwa i prywatnych firm. Do Krynicy ma w ciągu trzech dni przyjechać około trzech tysięcy gości.

Tegoroczna, XXVII edycja Forum Ekonomicznego nosi tytuł „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady”. Na to pytanie goście spróbują odpowiedzieć podczas sześciu plenarnych sesji, w ramach których odbędzie się ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat.

- Unia obrosła europejskim tłuszczem i stała się nieruchawa. Sama się nie zreformuje, muszą działać głowy państw. Jeśli UE straci na atrakcyjności dla państw, które zostaną wyrzucone z pierwszego kręgu decyzyjnego będzie to rzeczywisty początek jej końca - mówił podczas otwarcia Forum Ekonomicznego Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent "warto należeć do Unii Europejskiej". Zwrócił jednak uwagę, że idea Unii dwóch prędkości jest sprzeczna z wizją Schumana. Jej ojcowie pamiętali II wojnę - chcieli wspólnoty równych państw. I dodał, że prezydent Francji "dzieli Unię i działa w złym interesie. Dlatego cieszy się coraz mniejszym poparciem we własnym państwie".

- Zbudowanie wspólnej polityki społecznej w UE jest trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe - mówiła we wtorek w Krynicy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Według niej UE powinna dawać swoim członkom więcej swobody w kwestii kształtowania polityki społecznej. - Mniej zakazów, nakazów - podkreślała minister na jednym z paneli Forum Ekonomicznego. Dodała, że wspólna polityka socjalna UE może dotyczyć takich obszarów jak dostęp do zatrudnienia, edukacja, ochrona zdrowia, prawo pracy.

Również zdaniem Katalin Veresne Novak z ministerstwa ds. zasobów ludzkich na Węgrzech nie da się ujednolicić polityki społecznej w UE. Barierami - wskazała - są różne gospodarki, czy rynek pracy. - Możemy wymienić się doświadczeniem, ale wspólnego prawa nie damy rady stworzyć. Nie możemy ujednolicić wszystkich systemów prawnych. Ale możemy sobie pomóc - dodała.

Przedstawicielka Węgier zwróciła uwagę, że w jej kraju udało się ograniczyć poziom ubóstwa nie ryzykując zadłużania kraju. Zaznaczyła, że jednym z najważniejszych wyzwań dla Węgier jest włączenie ludności romskiej do społeczeństwa.

Novak odniosła się także do problemy demografii. Według niej jest to wyzwanie nie tylko dla Węgrów, ale także dla całej UE.

Z kolei posłanka Kukiz‘15 Agnieszka Ścigaj powiedziała, że największym wyzwaniem UE jest stworzenie systemu opieki socjalnej, który potrafiłby skoncentrować się nie tylko na jednostce, ale także na rodzinie.

W Krynicy gości także noblistka Swietłana Aleksijewicz, która została laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Wyróżnienie odebrała dziś podczas Forum.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama