III edycja Stypendium z Wyboru. Laureatki II edycji wróciły z Kenii

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ela i Natalia wróciły z wolontariatu w ośrodku dla słoni. Wyjechały do Nairobi w ramach Stypendium z Wyboru. Obecnie trwa III edycja, gdzie na studentów i absolwentów czeka prawie 100 tysięcy złotych.

Trwa III edycja programu skierowanego do studentów i absolwentów, którzy ukończyli studia najpóźniej rok temu. Stypendium z Wyboru spełnia marzenia związane z edukacją bądź z rozwojem kariery zawodowej. Na realizację celu można dostać nawet 5 tysięcy złotych. Do rozdania jest prawie 100 tysięcy złotych.

Wolontariat w Kenii, kurs języka arabskiego w Kairze, zakup oscyloskopu - to tylko kilka z 27 marzeń, jakie spełniła Fundacja Absolvent.pl w ramach II edycji Stypendium z Wyboru. - Od początku projektu, przy wsparciu Mecenasów, spełniliśmy 39 marzeń wartych ponad 150 tysięcy złotych - mówi Katarzyna Godlewska, prezes Fundacji Absolvent.pl.

- U nas nie liczą się wyniki w nauce, dochody, ani jakie ma się poglądy na świat. Stawiamy na ludzi ambitnych, kreatywnych i zdeterminowanych - zaznacza Dominik Wiegand, członek zarządu Fundacji Absolvent.pl.

Takie też są laureatki II edycji Stypendium z Wyboru Natalia Strokowska studentka SGGW w Warszawie (mieszkanka Krakowa) i Elżbieta Kawka absolwentka SGGW w Warszawie i studentka Uniwersytetu Śląskiego (mieszkanka Chorzowa).

Dziewczęta w ramach programu były na 3-tygodniowym wolontariacie w Sierocińcu i Ośrodku Rehabilitacyjny dla słoni im. Davida Sheldricka w Nairobi. Na ten cel zdobyły 5 tysięcy złotych.

- Podczas pracy w Parku Narodowym Kenya Wildlife Service poznałyśmy tajniki ochrony przyrody i walki z kłusownikami. Jeździłyśmy na patrole z rangersami mające na celu codzienne sprawdzanie stanu zwierząt, szczególnie nosorożców, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Opiekowałyśmy się zwierzętami przebywającymi w centrum rehabilitacyjnym - żyrafami, antylopami, dzikimi kotami, małpami, ptakami i wieloma innymi - opowiada Natalia Strokowska.

- Każdego dnia wieczorem spotykałyśmy się ze słoniami w sierocińcu. Przeprowadzałyśmy wywiady z pracownikami ośrodka oraz dokumentowałyśmy skrupulatnie wszystkie zachowania potrzebne do naszego projektu, dotyczącego objawów syndromu szoku pourazowego u słoniątek w wyniku utraty matki. Byłyśmy świadkami wielu wzruszających scen i ciężkiej walki o odratowanie każdego malucha - kontynuuje Ela Kawka.

Ela i Natalia są przekonane, że praktyki w Kenii pomogą im w przyszłej pracy zawodowej (jako weterynarz i zootechnik) i współpracy z polskim ZOO. Zdobyte doświadczenie zamierzają przekazać innym osobom podczas wykładów, konferencji. W dalszej przyszłości zamierzają poznać słonie z Indii Wschodnich i Południowych.

opr. s/

źródło: www.stypendiumzwyboru.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama