Próba medialna do sztuki ""Rabacja" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. Na scenie Miniatura Teatru im Juliusza Słowackiego odbyła się dzisiaj próba medialna do sztuki ""Rabacja" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Zaprezentowano fragmenty sztuki.

Spektakl będzie grany na trzech poziomach budynku Miniatury. Premiera „Rabacji” odbędzie się 21 października o godzinie 19:00, kolejne daty to 22, 28 i 29 października.



Akcja spektaklu dzieje się tuż przed wybuchem powstania chłopskiego w lutym 1846 roku. Szlachta organizuje powstanie. Austriacy organizują obronę. Chłopi ostrzą kosy. Za chwilę rozpocznie się rabacja… To czas tych „pięciu minut” przed tragedią. Roszkowski nie ukrywa referencji do dzisiejszej sytuacji w Polsce, kiedy znowu Polacy skaczą sobie do gardeł, kiedy społeczeństwo się polaryzuje i drobny punkt zapalny może być powodem do wybuchu zamieszek.

Dlaczego w 1846 roku doszło do brutalnego ataku chłopów na panów? Odpowiedzi nie otrzymamy, za to będziemy obserwować mechanizmy, które do niego doprowadziły. Przyjrzymy się tamtym czasom z trzech perspektyw – wściekłych, uciskanych chłopów, szykującej powstanie szlachty i panujących Austriaków. Podczas podróży przez trzy poziomy budynku teatru prowadzeni przez bębniarzy widzowie będą podzieleni na grupy – uczestników tego krwawego konfliktu.

Kompozytor Stefan Wesołowski razem z trzynastoma muzykami ludowymi z regionu, na którym trwała rzeź, stworzył unikalną ścieżkę dźwiękową, w której ludowe pieśni rabacyjne przenikają się z muzyką współczesną i podniosłymi frazami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, jego prapremiera odbyła się 21 września 2017 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Stefan Wesołowski
Asystent reżysera: Sławomir Rokita
Przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk
Producent: Izabella Oleś
Inspicjent: Anna Wójcicka

Obsada:
PANY
Agnieszka Judycka – Szlachcianka
Grzegorz Łukawski – Szlachcic
Tomasz Międzik – Ksiądz
CHŁOPY
Agnieszka Judycka – Szlachcianka
Jerzy Światłoń – Chłop
OBCY
Agnieszka Kościelniak – Dziewczyna
Sławomir Rokita – Adiutant
Tadeusz Zięba – Starosta

W pokazach festiwalowych oraz w nagraniach udział wzięli muzycy ludowi: Małgorzata Łukasik-Kogut, Zuzanna Mółka, Anna Pyrek, Monika Pyrek, Karolina Ruchała, Katarzyna Sarecka, Andrzej Budz, Dominik Bochenek, Emil Kiełbasa, Jan Malisz, Damian Michalik, Maciej Michalik, Bartosz Poręba.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru im Juliusza Słowackiego
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama