Ewa Zachwieja uhonorowana Złotym Medalem za Długoletnią Służbę

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Mieszkająca od wielu lat w Szczawnicy Ewa Zachwieja została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył go jej minister Wojciech Kolarski.

Wraz z nią odznaczenia dostało 16 innych zasłużonych nauczycieli szkół artystycznych. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim, z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W Szczawnicy Ewę Zachwieję znają wszyscy. Przez wiele lat była dyrektorem szczawnickiej filii Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, dyrygentem i kierownikiem artystycznego chóru „Jaworczanie”. Choć rodowita krakowianka, od prawie 50 lat jest mieszkanką Szczawnicy i nie sposób sobie wyobrazić życia kulturalnego miasta bez jej osoby.

Ewa Zachwieja uczyła gry na fortepianie, teorii i rytmiki. Prowadziła także zajęcia wychowania muzycznego w szczawnickich szkołach i krościeńskim Liceum Ogólnokształcącym. Na szerszym forum znana jest z działalności kulturalnej, uświetniając szereg uroczystości miejskich programem artystycznym w wykonaniu prowadzonych przez siebie zespołów wokalno–tanecznych, którym akompaniuje na fortepianie. To dzięki jej determinacji, jej męża Stanisława, Wandy Silezin szkoła muzyczna będzie miała nową, piękną siedzibę w Jaworkach.

Za swoją pracę społeczną na rzecz środowiska otrzymała wiele odznaczeń państwowych, dyplomów i listów pochwalnych, m.in. Nagrodę III stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (1975r.), Srebrną Odznakę za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego (1979r.), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1981r.), Uchwałą Rady Państwa Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1987r.), Medal 40.lecia Polski, a także medale honorowe PTTK i Klubu Sportowego „Pieniny” oraz liczne nagrody resortowe. Została Człowiekiem Roku 1997. W 2013 otrzymała Motyla Pienińskiego, nagrodę dyrektora MOK za zasługi dla kultury pienińskiej. Zespół „Juhasy” został odznaczony Medalem za zasługi im. Józefa Szalaya.

Mimo emerytury, nadal przekazuje swoją wiedzę i zamiłowanie do pienińskiego folkloru, prowadząc m.in. warsztaty muzyczne dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

JD/AL, zdj. JD

źródło: pieniny24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama