Wielkanocne obrzędy w grodzie Kraka i zdjęcia Grobów Pańskich w zakopiańskich kościołach

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia, określana jest jako święto ruchome. Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur. Krakowskie zwyczaje wielkanocne to m.in. ścinanie Mięsopusta, Siuda Baba, Emaus i Babasik.

Siudy, to zwyczaj zapustny przebierania się mężczyzn za dziada i dziadówkę. Siuda Baba chodzi w Krakowie (głównie na Zwierzyńcu), a także we wsiach podkrakowskich oraz w okolicach Wieliczki
i Bochni.

Kolejny krakowski zwyczaj polegał na publicznym zniszczeniu kukły słomianej, czyli Mięsopusta. Obrzęd odprawiany był w ostatni wtorek karnawału do końca XIX w. Mięsopust byt personifikacją czasu zapustnego, a także symbolem zimy. Zniszczenie symbolu zimy miało przyspieszyć nadejście wiosny.

Emaus, czyli krakowski odpust na Zwierzyńcu. Odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, a dokładniej na Salwatorze (na prawym brzegu Rudawy, tj. u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki). Wydarzeniu towarzyszą straganiki,karuzele dla dzieci i loterie fantowe.

Babasik, to swego rodzaju żeński śmigus-dyngus, rozpoczynający się we wtorek po Wielkanocy. W tym dniu kobiety pierwsze oblewały wodą napotkanych mężczyzn w odwecie za Lany Poniedziałek.

oprac. ab

Zdj. Regina Watycha
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama