Niedziela Miłosierdzia Bożego. Kard. Dziwisz: Świat nie przeżyje bez miłosierdzia

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Pomimo ulewnego deszczu i zimna 30 tysięcy pielgrzymów zgromadziło się w krakowskich Łagiewnikach, aby wspólnie uczestniczyć w Mszy św., której w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył przy ołtarzu polowym kard. Stanisław Dziwisz. "Tylko ludzie pojednani, sprawiedliwi, miłosierni i czystego serca "są zdolni budować prawdziwy pokój i wprowadzać go w struktury życia społecznego i politycznego" - mówił metropolita krakowski.

W homilii metropolita krakowski wspomniał 10. rocznicę konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia, której dokonał Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. Podkreślił, że Ojciec Święty w sposób szczególny związał swoją posługę z głoszeniem prawdy o Bożym Miłosierdziu i był przekonany, że „światło Bożego Miłosierdzia będzie rozjaśniało drogi człowieka w trzecim tysiącleciu i będzie charakterystycznym rysem duchowości i programu Kościoła w tym tysiącleciu”. „Dlatego też zawierzył świat Bożemu miłosierdziu i uczynił to w tym sanktuarium” – zaznaczył hierarcha. Przypomniał apel Jana Pawła II: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia” i podkreślił, że wszyscy jesteśmy wezwani, by rozniecać tę iskrę i zapalać świat ogniem miłości. Kard. Dziwisz przywołał także papieską zachętę do „wyobraźni miłosierdzia”. „Nie możemy o tym zapomnieć, jeżeli chcemy pozostać wierni jego nauczaniu i postawie” – dodał. Zaapelował, by wyrazem naszej wdzięczności za dar beatyfikacji Jana Pawła II było miłosierdzie w naszych rodzinach i wspólnotach, a także w naszym życiu społecznym. „Czy to jest utopia? Czy Ewangelia nie mogłaby wyraźniej wkraczać w formy naszego zbiorowego życia? Czy w życiu politycznym nie powinno być więcej szacunku dla inaczej myślących, szukających innych rozwiązań, a także solidarności z tymi, którym się nie powiodło?” - pytał.

Na zakończenie Mszy św. kard. Dziwisz pobłogosławił zgromadzonych relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II. W uroczystościach transmitowanych przez TVP1 uczestniczyło ok. 30 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy, m. in. Ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wietnamu i Ukrainy. O 15.00 odprawiona zostanie Godzina Miłosierdzia, a po niej, aż do wieczora, kolejne Msze św.Kard. Dziwisz przypomniał w niedzielnym kazaniu, że Jan Paweł II "prawdą o miłosiernym Bogu żył na co dzień. Nie mogło być zresztą inaczej w życiu człowieka i pasterza, który z bliska doświadczył zła dwóch totalitaryzmów XX wieku. Był świadkiem deptania godności człowieka przez bezbożne i nieludzkie ideologie i systemy, w których nie było miejsca dla miłosierdzia. Dlatego Papież sięgał do źródeł miłosiernej miłości. Zwracał się do Serca miłosiernego Boga".

Łagiewnickie uroczystości potrwają do wieczora.

opr. s/

źródło: www.milosierdzie.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama