Krakowskie obchody Święta Narodowego - wojewoda wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

3 maja przypada święto narodowe, które przypomina uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Przed południem w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Potem uczestnicy nabożeństwa uroczyście przemaszerowali na plac Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.

- Zebraliśmy się, by wspomnieć naszych rodaków, którzy w sytuacji trudnej wznieśli się ponad różnice poglądów i egoizm, aby dla Ojczyzny przygotować ważną zmianę - podkreślił Jerzy Miller, dodając, że przed każdym pokoleniem stoją jakieś wyzwania.

Na placu Matejki wojewoda małopolski wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. Akty nadania obywatelstwa polskiego otrzymały 22 osoby. - Wszystkie uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP. Prezydent może nadać obywatelstwo polskie cudzoziemcowi, który posiada zezwolenie na pobyt stały w Polsce od co najmniej 5 lat. Prezydent może również nadać obywatelstwo z pominięciem tego warunku, biorąc pod uwagę szczególną sytuację osobistą cudzoziemca (np. polskie pochodzenie). W Polsce nadanie obywatelstwa obojgu rodzicom wiąże się z nadaniem obywatelstwa ich dzieciom. Nadanie obywatelstwa dzieciom, które ukończyły 16 rok życia, następuje jedynie za ich zgodą - przypomina Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Wśród osób, które otrzymały polskie obywatelstwo są m.in.: Paul Neuwelt z Kanady. W czasie studiów przyjechał do Polski, by wziąć udział w kursie języka polskiego i kultury dla cudzoziemców na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Potem w 1994 roku ponownie przybył do Polski i podjął pracę w prywatnej szkole językowej. Obecnie prowadzi własną szkołę języków obcych w Nowym Targu.

Z kolei Jerzy Jaskiewicz pochodzi z Białorusi. W 1991 roku wstąpił do rzymsko-katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie, a w 1996 roku został przyjęty do Polskiej Prowincji Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Krakowie. W 2004 roku złożył śluby wieczyste. W 2007 rozpoczął pracę jako sekretarz prowincji w Kurii Prowincjalnej Bonifratrów w Warszawie.

W 2010 roku wojewoda małopolski, na mocy postanowienia Prezydenta RP, wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego 120 osobom, natomiast w roku 2011 – 179.

Jerzy Miller wręczył także odznaczenia, którymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował osoby zasłużone z terenu województwa małopolskiego.

Za wybitne zasługi w podejmowanej dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Tadeusz Gorycki, za wybitne zasługi w działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce oraz dialogu międzykulturowego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Adam Tadeusz Terlecki, za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została Zofia Kubińska, za zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego, za działalność na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Zofia Barus, Wincenty Cieślewicz oraz Janusz Adam Drwota.

UZUPEŁNIENIE:
Podczas przemówienia wojewody małopolskiego Jerzego Millera na placu Matejki, doszło do zakłócenia uroczystości poprzez okrzyki i gwizdy. Członkowie oraz sympatycy Klubu „Gazety Polskiej” wykrzykiwali m.in. hasła: "Lepiej być moherem niż Tuska frajerem", "Koalicja targowica", „Miller, gdzie jest wrak?”

Ponadto, zgromadzeni mieli transparenty, na których widniały słowa: "Rząd Tuska zabija prawdę, wprowadza cenzurę, niszczy Telewizję Trwam".

ab, s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama