Twoja obecność ma wielkie znaczenie – 5 km dla chorych na mukowiscydozę w Biegu po oddech

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rozpoczęły się zapisy na III Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Już 2 września, w stolicy Tatr, po raz trzeci na starcie charytatywnego wydarzenia, spotkają się biegacze z całej Polski, którym prześwieca wspaniały cel – pomoc chorym na mukowiscydozę.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji impreza ma promować nie tylko aktywność fizyczną, ale przede wszystkim zwiększyć świadomość oraz zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się chorzy na mukowiscydozę w Polsce. Udział w biegu biorą również podopieczni Towarzystwa, dla których sport jest ważnym uzupełnieniem codziennej fizjoterapii, a dystans 5 km to dla nich prawdziwe wyzwanie.

Zapraszamy do udziału w największej imprezie biegowej organizowanej na Podhalu. Zapisy na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Patronat Honorowy nad III Biegiem po Oddech objęli Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Bąk - Starosta Tatrzański, Leszek Dorula – Burmistrz Miasta Zakopane, Dorota Habich – po Prezesa PFRON oraz Justyna Kowalczyk, Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która od wielu lat niestrudzenie wspiera chorych na mukowiscydozę w ich walce o każdy oddech. Sponsorem Głównym wydarzenia po raz kolejny został Santander Consumer Bank.

Pięciokilometrowa trasa biegu wiodąca ulicami Zakopanego, została wyznaczona z zachowaniem reguł ujętych w przepisach PZLA. Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu i profesjonalną obsługę zawodów, a także podobnie jak w roku ubiegłym wiele atrakcji dodatkowych. Całkowity dochód z III Biegu po Oddech zostanie przeznaczony na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (PTWM), w tym zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i wsparcie w zakupie leków dla podopiecznych PTWM.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

mat. prasowy, opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama