Śląsk i Małopolska pracują nad wspólną strategią

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jeszcze w tym roku Małopolska i Śląsk przyjmą wspólną Strategię dla Rozwoju Polski Południowej. Dziś w Tyńcu na warsztatach strategicznych spotkali się marszałkowie obu województw, by rozmawiać o zapisach strategii dot. rozwoju obszarów metropolitalnych i kapitału intelektualnego. W debatę włączyli się naukowcy, przedstawiciele instytucji kultury, lokalnych samorządów oraz instytucji otoczenia biznesu.

Strategia dla Rozwoju Polski Południowej, nad którą samorządy obu regionów pracują od 2011 r. ma pomóc w zbudowaniu makroregionu, który zapewni konkurencyjność i wysoką pozycję obu województwom nie tylko w Polsce, ale także na mapie europejskich regionów. Prace nad strategią wspierają powołane przez władze obu regionów: Rada Programowa, Rada Naukowa i zespoły zadaniowe. Strategia ma zostać przyjęta przez sejmiki obu województw pod koniec tego roku.

Spotkanie w Tyńcu było poświęcone dyskusji na temat wykorzystania potencjału obszarów metropolitalnych obu regionów dla stworzenia silnego - pod względem gospodarczym, naukowym i kulturalnym makroregionu.

Wątpliwości, że przygotowywana strategia przyniesie korzyści obu regionom nie ma marszałek Marek Sowa. – Mamy wspólny potencjał i warto go wykorzystać. W sumie udział PKB Małopolski i Śląska w PKB kraju (20,6%) jest wyższy niż łączny udział pięciu województw Polski Wschodniej. Dlatego zawiązaliśmy partnerstwo strategiczne dla rozwoju Polski Południowej – powiedział marszałek Marek Sowa.

- Zależy nam na tym, by włączyły się w to, nie tylko samorządy obu regionów, ale także środowiska, które budują ich zamożność: podmioty gospodarcze, placówki akademickie, instytucje otoczenia biznesu, kultury oraz jednostki badawcze – wyliczał marszałek.

Podobnego zdania jest marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, który pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę i tempo prac nad strategią. - Mimo, że zaczęliśmy niedawno podpisując wspólną deklarację, to prace toczą się na tyle szybko, że już w grudniu dokument zostanie przyjęty – stwierdził Adam Matusiewicz. – Już dawno żadna strategia nie budziła takiego zainteresowania wśród mieszkańców i mediów. To pokazuje, jak potrzebna jest współpraca obu regionów – dodał.

Dla rozwoju obu regionów samorządy chcą lepiej wykorzystać potencjał intelektualny W sumie Małopolska i Śląska to prawie 400 tys. studentów. Kluczową sprawą metropolii będzie też poprawa dostępności komunikacyjnej. Śląsk i Małopolska myślą też strategicznie o wspólnym rozwoju portów lotniczych w Balicach i Pyrzowicach. Na liście priorytetów współpracy znalazły się także kultura, nauka i badania, ochrona środowiska, rewitalizacja miast i wspólne działania przeciwpowodziowe.

Zdaniem pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Planowania Strategicznego Jacka Woźniaka obecnie podział w Polsce przebiega między dużymi metropoliami- takimi jak Warszawa - a resztą kraju. - Tylko łącząc siły uda nam się skrócić dystans z Warszawą. Jeśli Śląsk i Małopolska wspólnie zbudują jednolity obszar koncentracji biznesu, wiedzy i innowacji, to będzie to zauważalne w Europie. Kraków i Katowice mogą stać się stabilizatorami tej sieciowej metropolii – przekonywał Jacek Woźniak.

Nad konkretnymi pomysłami współpracy w ramach prac nad Strategia dla Rozwoju Polski Południowej rozmawiano na specjalnych warsztatach w gronie przedstawicieli: samorządów, przedsiębiorców, uczelni, instytucji i organizacji pozarządowych. Warsztaty były ostatnią okazją - przed opracowaniem pierwszego projektu Strategii - do przedstawienia partnerom samorządów obu regionów aspiracji i oczekiwań związanych z rozwojem współpracy pomiędzy województwami. Poprzednie warsztaty, w ramach prac nad strategią, odbyły się w połowie marca w Katowicach i były poświęcone problematyce integracji przestrzeni obu regionów, podnoszenia konkurencyjności ich gospodarek oraz promocji Polski Południowej.

opr. s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama