Małopolskie gminy walczą o dotacje na budowę unijnych targowisk

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

22 wnioski na łączną kwotę ponad 19 milionów złotych w sprawie dofinansowania budowy bądź modernizacji targowisk stałych złożyły gminy z całej Małopolski.

o rozdysponowania jest ponad 16 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Maksymalnie na jeden projekt można uzyskać milion złotych.

- Dzięki dotacji rolnicy zyskają oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej targowiska z zadaszonymi wiatami, na których – w godziwych warunkach – będą mogli prowadzić sprzedaż swoich produktów – mówi Stanisław Sorys, członek Zarządu województwa małopolskiego.

Uzupełnieniem targowisk mają być wykonane przy nich parkingi oraz ogólnodostępne szalety z urządzeniami sanitarnohigienicznymi, spełniającymi wszystkie ustawowe normy.

Handel odbywać ma się na tak przygotowanych placach stale, a nie – jak to jest obecnie – zazwyczaj raz w tygodniu, przy okazji tradycyjnych jarmarków. Zyskają w ten sposób nie tylko rolnicy, ale także kupujący, którzy będą mogli kupić zawsze świeże produkty, blisko i tanio bezpośrednio od producenta, bez marży pośredników.

- To szansa dla gmin, które bardzo chciały zmodernizować istniejące targowiska lub przymierzały się do budowy nowych, ale nie było ich na to stać. Doprowadzenie wody, kanalizacji czy oświetlenia, wreszcie budowa zadaszonych wiat czy parkingów to bardzo kosztowne inwestycje, dlatego niektóre samorządy odkładały je na później – zauważa Stanisław Sorys.

Zgodnie z procedurą weryfikacja złożonych wniosków potrwa do trzech miesięcy. Dodatkowo jeden miesiąc jest przeznaczony na uzupełnienia dokumentacji przez beneficjentów. Po tym okresie Zarząd Województwa zatwierdzi listę rankingową wybranych do realizacji projektów. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane we wrześniu.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama