Wystawa tkanin Włodzimierza Cygana "Płaszczyzny przestrzeni"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zapraszają do obejrzenia wystawy tkanin Włodzimierza Cygana "Płaszczyzny przestrzeni". Wernisaż 11 maja o godz.17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

Prezentowane na wystawie tkaniny cenionego łódzkiego artysty, laureata wielu prestiżowych nagród, to wieloelementowe cykle o niekonwencjonalnych układach. Ukazują artystyczne możliwości tkwiące w uaktywnieniu osnowy, poprzez zastosowanie światłowodów oraz szczególne relacje tkaniny i światła.

Włodzimierz Cygan urodził się w 1953 r. w Łodzi. W latach 1974-80 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą, ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Uczestniczył w licznych wystawach, plenerach i sympozjach poświęconych sztuce włókna.
W 1991 roku powołał do życia magazyn „Text i Textil – sztuka włókna”, gdzie pełnił funkcję wydawcy i redaktora naczelnego. Od 1992 roku jest członkiem komitetu redakcyjnego „Fibres & Textiles in Eastern Europe”.
W 1994 roku objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z Politechniką Łódzką jest związany od 1997 r. Obecnie pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora.
W roku 2008 zakończył współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i podjął pracę na stanowisku kierownika III Pracowni w Katedrze Druku (obecnie Pracownia Tkaniny Unikatowej) na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W prowadzonej równocześnie działalności artystycznej koncentruje się głównie na śledzeniu nowych możliwości artystycznego wyrazu w tkaninie unikatowej, a szczególne znaczenie upatruje w niestandardowych metodach konstrukcji osnowy. Uczestniczył w blisko 190 wystawach zbiorowych oraz 34 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Członek European Textile Network. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet.

Wernisaż wystawy:
11 maja, godz.17:00
Wykład otwarty:
12 maja, godz. 11:00
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama