Ambasadorzy w górach

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Popołudnie drugiego dnia wizyty studyjnej szefowie misji dyplomatycznych, którzy gościli w Małopolsce, spędzili w Pieninach i na Podhalu.

W Sromowcach Niżnych zostali podjęci regionalnym poczęstunkiem i popłynęli Dunajcem wraz z flisakami do Szczawnicy. W międzyczasie grupa chętnych zwiedziła zabytkowy, wpisany na listę UNESCO, kościół pw. Michała Archanioła w Dębnie. O Szlaku Architektury Drewnianej opowiadał prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda.

W Szczawnicy goście Małopolski zwiedzili Muzeum Uzdrowiska, gdzie obejrzeli ekspozycję poświęconą kurortowi i rodzinie Mańkowskich. Historię i walory miasta oraz dokonania ostatnich lat przedstawił gospodarz Szczawnicy, burmistrz Grzegorz Niezgoda. 200-letnią tradycję uzdrowiska przybliżył prezes Zarządu spółki Thermaleo Krzysztof Mańkowski.

Na tarasie Cafe Helenka dyplomaci degustowali lokalne wody mineralne. Korzystając z wiedzy pracowników pijalni dowiadywali się o leczniczych właściwościach wód z poszczególnych źródeł.

W Dworcu Gościnnym przybyłych witali marszałek Marek Sowa i radni województwa: przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą SWM Grzegorz Biedroń oraz przedstawiciele Komisji Kultury SWM - wiceprzewodniczący Jan Hamerski i przewodniczący Leszek Zegzda.

Charakteryzując województwo marszałek mówił o poszanowaniu tradycji, ale również o trosce o nowoczesność, ponieważ Małopolska to młody, ciągle się rozwijający się region. - Naszą największą wartością są nasi mieszkańcy – bardzo życzliwi i gościnni, ale jednocześnie pracowici i przedsiębiorczy. To dzięki nim Małopolska w ostatnich latach tak mocno się zmienia - zaznaczył gospodarz regionu.

Uzasadniając wybór miejsc prezentowanych zagranicznym gościom, marszałek Marek Sowa informował: - Chcieliśmy pokazać piękno i bogactwo tradycji naszego regionu, a z drugiej strony chcieliśmy pokazać tą dobrą zmianę, w trakcie której jesteśmy. Szczawnica jest właśnie miejscem, gdzie ta zmiana jest tak mocno widoczna.

Gospodarz regionu podkreślił aktywność Małopolski we współpracy międzynarodowej. Województwo współpracuje nie tylko z regionami europejskimi, ale ma również partnerów w Indiach, Chinach, Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku podpisana została umowa z Kurdystanem. W najbliższym czasie będą finalizowane umowy z regionami z Chorwacji, z Łotwy czy Rosji. Zwracając się do Szefów Misji Dyplomatycznych marszałek Marek Sowa prosił: - Przekażcie do swoich krajów, że Małopolska jest regionem, który jest otwarty i czeka na gości. Jesteśmy zainteresowani współpracą, a jestem przekonany, że z Państwem ta współpraca będzie się pomyślnie rozwijała.

W imieniu grypy dyplomatów głos zabrał Ambasador Finlandii Vesa Tapani Himanen, który dziękując za zapewnienie atrakcyjnego i bogatego merytorycznie programu wizyty studyjnej, stwierdził: - Małopolska jest świetnym przykładem, jak można łączyć, z jednej strony historię, a z drugiej strony to, co niesie przyszłość.

Źródło: Podhale24

źródło: organizatorzy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama