Wielka woda nie będzie już tak straszna

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wielu mieszkańców Oświęcimia i okolic, Bierunia a nawet Ziemi Chrzanowskiej, dobrze w pamięci mają częste podnoszenie się stanów Wisły o okolicznych rzek, które niejednokrotnie zagrażały ich domostwom. Niebawem w rejonie tzw. Węzła Oświęcimskiego ma być


Władze powiatu oświęcimskiego podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie mówiąca o wdrożeniu przeciwpowodziowego projektu. Wiąże się ona z unijnym dofinansowanie w niebagatelnej kwocie przeszło 61 mln zł, a całkowity koszt działań zamknie się w kwocie ponad 74 mln zł.

Jak informuje NFOŚiGW, działania na terenie tzw. Węzła Oświęcimskiego mają być podzielone na sześć zadań inwestycyjnych.

Pierwsze przewiduje zbudowanie na Małej Wiśle i Potoku Pławianka pompowni „Pławy”, wraz z nowym wałem o długości ok. 380 m zamykającym zlewnię potoku. Rozbudowywane będą tu także wały już istniejące. Zapewni to bezpieczeństwo w razie ewentualnej powodzi miejscowościom: Brzezinka, Pławy, Harmęże oraz Babice i samemu Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Pozostałe pięć zadań ureguluje korytarze rzeczne, aby pozostawały bezpieczne wobec wszelkich warunków pogodowych. Rozbudowane zostaną lewe umocnienia Wisły na długości 1661 metrów bieżących, wraz z obiektami towarzyszącymi.

Kolejny etap ma spowodować przebudowę prawego wału Wisły oraz lewego wału Soły w miejscowościach Broszkowice i Babice (w gminie Oświęcim) oraz Bobrek (w gminie Chełmek).

Projektowana jest również rozbudowa zbiornika retencyjno-wyrównawczego na Potoku Gromieckim wraz z rozbudową pompowni „Gromiec” w miejscowości Gromiec.

Następny krok związany będzie z rozbudową lewego wału Wisły w połączeniu z wałami cofkowymi potoku Regulka. Ten sam lewy wał rzeki będzie wzmocniony również w miejscowości Okleśna (w gminie Alwernia, w powiecie chrzanowskim).


eł/SP w Oświęcimiu/fot. Łukasz Razowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama