Święto Soli 2018 - zapowiedź

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na rodzinną imprezę „Święto Soli” 10 czerwca w godz. 10.00-18.00 do Zamku Żupnego w Wieliczce.

Wydarzenie nawiązuje do solnej przeszłości Wieliczki. W sektorze tradycyjnym znajdzie się stanowisko warzenia soli z pokazami metod jej produkcji w dawnych czasach. Tu też będzie można zobaczyć i samemu doświadczyć przeróżnych rzemiosł od skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, drukowania na prasie, składania czcionki przez wyplatanie koszy, wykuwanie w metalu, wykonywanie beczek, drukowanie na tkaninie po odbijanie drzeworytu, wyrabianie pieczęci i świec, a nawet rzeźbienie w soli.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Sól w sporcie”. Atrakcją tego sektora będą spotkania z himalaistami: Sylwią Bajek i Szczepanem Brzeskim (godz. 13.30) oraz biegaczami maratonów i ultra-biegów górskich: Bartoszem Gorczycą, Robertem Faronem i Łukaszem Saganem (godz. 12.00), porady trenera personalnego i rehabilitacyjne (godz. 10.00 - 17.00) oraz tor przeszkód (godz. 10.00 – 17.00). Ta część imprezy powstała we współpracy z firmą SALCO - producentem soli regeneracyjnych dla osób aktywnych i sportowców.

Obydwie części imprezy połączy sól, którą oferować będą stanowiska kopalń soli: w Bochni, Kłodawie i Wieliczce.

Dla dzieci przygotowano ciekawe zajęcia i zabawy m.in. malowania solniczek i lepienia z masy solnej, zjazd u liny z baszty, poszukiwania skarbów na stanowisku archeologicznym oraz zajęcia sportowe „Solni Siłacze”. Rodziny natomiast będą mogły wziąć udział w grze terenowej „Solne Igrzyska” (godz. 12.00-16.00).
Zabawie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka” (godz. 11.30 i 12.30) i zespołu folkowego JAR (godz. 17.00). Swoje specjały serwować będzie Karczma u Żupnika.
Warto też zwiedzić Zamek Żupny z wystawą stałą solniczek - muzealna kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie oraz czasową „Ballada o lubelskim bursztynie” z wyjątkowymi okazami metalicznego bursztynu.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Szczegółowy program: www.muzeum.wieliczka.pl

na zdjęciu - warzelnia

opr.s/

źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama