Galeria Figur Stalowych w dawnym budynku dworca PKP (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dawnym budynku Dworca PKP w Krakowie można zobaczyć wystawę, prezentującą kilkadziesiąt recyklingowych rzeźb stalowych, inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami, jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów.

Twórcy prezentują dziesiątki poruszających naszą wyobraźnię stalowych postaci, wykonanych z tysięcy stalowych elementów oraz całą gamę różnych modeli samochodów, wykonanych w skali 1:1, o których marzą nie tylko fani motoryzacji. Można do nich wsiąść i poczuć się jak w hollywoodzkim filmie.

Twórcą Galerii Figur Stalowych jest Mariusz Olejnik. Figury składają się głównie ze złomu porecyklingowego, czyli trybów, śrubek, różnego typu metalowych części jak klocki czy sprężynki.

Pomysł zrealizowania pierwszego projektu zainicjował Mariusz „Jose” Olejnik na złomowisku „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie, gdzie powstała pierwsza rzeźba – stolik ze szklanym blatem.

Kolejne koncepcje i inspiracje, zrodzone z rozmów, wspomnień, marzeń, podpowiadali sami zwiedzający Galerię.
Obecnie grupę skupioną wokół Galerii Figur Stalowych stanowi około 120 rzemieślników z różnych krajów, tworzących w różnych miejscach na całym świecie, często oddalonych o tysiące kilometrów od Polski.

Do wykonania figur nie wykorzystuje się odlewów ani ciężkich maszyn, jest to w 100% praca ręczna, wykonana za pomocą spawarki, palnika, młotka i przecinarki. Budulec rzeźb, dostarczany bezpośrednio z lokalnych złomowisk stalowych, to koła zębate, elementy skrzyń biegów, łańcuchy, śruby, nakrętki oraz wszelkiego rodzaju przekładnie.
Po wykonaniu figury trafiają do Polski drogą morską, lądową oraz lotniczą. Waga każdej formy kształtuje się na poziomie od 50 do 100 kg, choć modele super-samochodów przekraczają nawet tonę.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe dotyczące wystawy
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama