Tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbędzie się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbędzie się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Towarzyszyć mu będzie film dokumentalny „Marsze niepodległości”, opowiadający o fenomenie tego przedsięwzięcia.

W sali Portretowej Urzędu Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa, której tematem był program wydarzeń związanych z 38. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz zapowiedź filmu dokumentalnego poświęconego fenomenowi Kadrówki „Marsze niepodległości”

W konferencji wzięli udział prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa, Dionizy Krawczyński – Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Andrzej Fischer – zastępca Komendanta Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Maciej Gawlikowski – twórca filmu „Marsze niepodległości” oraz Jerzy Bukowski – przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.

Kadrówkę 2018 honorowym patronatem objęli prezydent RP Andrzej Duda i Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego prezydenta II Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Program „Kadrówki” 2018:

sobota, 4 sierpnia – o godzinie 16.30 odbędzie się apel przy Kwaterze Legionowej i złożenie kwiatów na grobach Legionistów na cmentarzu Rakowickim. O godzinie 21.30 odbędzie się apel wieczorny i złożenie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia.

niedziela, 5 sierpnia – odbędą się w Krakowie główne uroczystości związane z Kadrówką. O godzinie 15.30 rozpocznie się przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów, ulicami Piłsudskiego, św. Anny na Rynek Główny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o godzinie 17.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006–2009. Po mszy uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Następnie odbędzie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Po uroczystościach uczestnicy marszu skierują się w stronę Małego Rynku, gdzie o godzinie 19.00 rozpocznie się 69. Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Fundację Loch Camelot, Bibliotekę Polskiej Piosenki i Kancelarię Prezydenta Krakowa. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję bezpłatne śpiewniki oraz papierowe czapki krakuski, które zostaną rozdane podczas koncertu. O godzinie 20.30 odbędzie się uroczysty Capstrzyk na kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu połączony ze złożeniem ziem w kopcu i apelem pamięci.

poniedziałek, 6 sierpnia – o godzinie 7.00 uczestnicy marszu wezmą udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerują z Oleandrów na pl. Matejki, gdzie złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 9.45 w Michałowicach odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.

Od 6 do 12 sierpnia uczestnicy marszu przemaszerują na trasie Kraków – Kielce.

Przypomnijmy, że tegorocznej Kadrówce towarzyszyć będą dwie ciekawe wystawy: 4 sierpnia zostanie otwarta plenerowa ekspozycja „Kraków dla niepodległości” (godz. 16:00, Planty przy Collegium Novum), a 5 sierpnia – wystawa „Kopiec pamięci” (godz. 12:00, Dom Zwierzyniecki).

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama