Małopolskie skanseny i projekt "Skansenova"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa podsumowująca prace prowadzone w ramach projektu "Skansenova - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu".

Udział w niej wzięli: Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, Jadwiga Czarny dyrektor skansenu w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej, oraz Robert Ślusarczyk dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Od ponad dwóch lat w dziewięciu skansenach położonych na terenie całego województwa przeprowadzane są prace konserwatorskie w ramach projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

Na ratowanie zabytków przeznaczono rekordową kwotę prawie 14 mln złotych, a remonty sfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu Województwa Małopolskiego i jednostek samorządu.

Wśród remontowanych skansenów znalazł się Sądecki Park Etnograficzny (Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu). Realizacja projektu pozwoliła na odtworzenie malowideł w kościele ewangelickim ze Stadeł. W ramach projektu wykonano prace konserwatorskie 29 obiektów Sądeckiego Parku Etnograficznego. Odnowiono także ogrodzenie. Całą ekspozycję skansenu dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, by mogły komfortowo korzystać z całego obiektu.

„Skansenova” – to pierwszy tak kompleksowy i realizowany na tak dużą skalę projekt konserwacji zabytków drewnianych w regionie. Realizacja, podjętego w 2016 roku przez Województwo Małopolskie zadania, zakończy się formalnie w grudniu, ale już dziś turyści mogą podziwiać odnowione perełki architektury drewnianej w muzeach pod gołym niebem w: Dobczycach, Nowym Sączu, Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Szymbarku i Łosiu oraz w Zalipiu, Dołędze i Wygiełzowie.

Tomasz Cichocki oraz materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama