Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oficjalnie zostanie zlikwidowany 1 listopada

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oficjalnie zostanie zlikwidowany 1 listopada - jeśli na środowej sesji radni przegłosują odpowiednią uchwałę. Jednostkę zastąpią Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), Zarząd Transportu Publicznego (ZTP) oraz Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu w strukturach Urzędu Miasta Krakowa. Część zadań przejmie też Zarząd Inwestycji Miejskich.

Początkowo uchwała ws. ZIKiT-u miała być głosowana na początku lipca, a jednostka miała zostać zlikwidowana 1 września. Tym samym jednostki, które mają zastąpić ZIKiT, zaczęłyby działać jeszcze w tym roku. Radni PiS zawnioskowali jednak do prezydenta o wydłużenie terminów, bo chcieli więcej czasu na zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi likwidacji. Uchwałą likwidacyjną radni zajmą się w tę środę.

ZIKiT to jedna z najbardziej nielubianych jednostek miejskich w Krakowie. Mieszkańcy oskarżają ją o wszelkie problemy komunikacyjne i transportowe w mieście, o każdy korek. Czara goryczy przelała się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zaczęło się od „czarnego wtorku” w październiku zeszłego roku, kiedy miasto stanęło w gigantycznych korkach na wiele godzin z powodu złej koordynacji remontów. Później doszła reorganizacja strefy płatnego parkowania z likwidacją około trzech tysięcy miejsc parkingowych i wyznaczanie nowych, następnie montowanie kilku tysięcy słupków i malowanie wielkich niebieskich kopert.

Choć jednostki zastępujące ZIKiT zaczną działać 1 listopada, to faktycznie nowe obowiązki zaczną pełnić 1 stycznia 2019 r. Do końca roku zadania ZIKiT będzie de facto wypełniał ZDMK. Reorganizacja potrwa więc cztery miesiące, bo obecny dyrektor ZIKiT zapowiedział, że zacznie się we wrześniu. W tym czasie będzie trzeba wyłonić dyrektorów nowych jednostek, uchwalić ich budżety (dotychczasowy wynosił 1 mld 253 mln zł) oraz rozdzielić 495 pracowników.

ZDMK pozostanie w dotychczasowej siedzibie ZIKiT na ul. Centralnej. ZTP zostanie w budynku na os. Złotej Jesieni, gdzie teraz jest pion transportu.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama