Szkoła im. króla Kazimierza Wielkiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu otrzymała za patrona króla Kazimierza Wielkiego. Uroczystość nadania imienia odbyła się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Była też połączona z Miejską Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019 w Nowym Targu.

Uroczystość rozpoczęła się w pobliskim kościele św. Brata Alberta, w którym biskup Damian Muskus odprawił dla społeczności szkolnej mszę świętą i poświęcił nowy sztandar szkoły na Niwie. Biskup podkreślał ważną rolę nauczycieli w działalności szkoły. - To powołanie, które wiąże się z wiernością wartościom humanistycznym, troską o przyszłość następnych pokoleń, miłością do Ojczyzny i ideałów, które ją budują. Choć często niedoceniani i dyskredytowani, nauczyciele stoją u samych fundamentów dobra społecznego, formując nie tylko umysły, ale i kręgosłupy moralne dzieci i młodzieży - mówił. - Polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów. Polska szkoła potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zmian i są otwarci na nowe wyzwania społeczne i cywilizacyjne.

Nawiązując do postaci patrona szkoły, bp Muskus stwierdził, że wybór króla Kazimierza Wielkiego świadczy o szacunku dla przeszłości i miłości do kraju, który w czasach ostatniego monarchy z rodu Piastów „stał się potęgą nie tylko w sensie politycznym, ale również na polu nauki, oświaty czy kultury”. Jak ocenił, Kazimierz Wielki był wybitnym wizjonerem, który budował nowoczesne państwo i wiedział, że dla zapewnienia Polsce znaczącego miejsca na mapie Europy i dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa potrzebni są mądrzy i wykształceni ludzie, którzy z miłości do Ojczyzny gotowi są ponieść najwyższe ofiary.

Biskup zachęcał pedagogów i uczniów, by od swego patrona uczyli się patriotyzmu, który nie jest abstrakcyjną ideą, ale codziennym wysiłkiem podejmowanym dla dobra wspólnoty szkolnej, międzysąsiedzkiej, lokalnej, a w efekcie dla dobra całej Ojczyzny. - To patriotyzm otwarcia i gościnności, akceptacji dla innych i śmiałych marzeń na przyszłość, ale zarazem przywiązania do tradycji i dumy z polskiej tożsamości, budowanej przez wieki na trwałym fundamencie wartości ewangelicznych - wskazał.

Wchodzących po mszy do budynku szkoły witały bilbordy z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego. Podczas uroczystości odczytano akt nadania imienia szkole, który wręczył przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski, a sztandar, z rąk burmistrza Grzegorza Watychy, odebrał dyrektor placówki Paweł Zych.

W dalszej części wręczono kwiaty najstarszym uczniom szkoły - Stefani Bryniarskiej i Tadeuszowi Dominowi.

Głos przed zebranymi zabrali m.in. posłowie Anna Paluch i Edward Siarka.

r/ diecezja.pl/ zdjęcia Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama