Akwareliści w nowotarskich Jatkach (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. W Galerii Sztuki BWA JATKI oglądać można wystawę prac artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Akwarelistów Polskich. Swoje akwarele prezentują: Baltazar Brukalski, Minh Dam, Michał Jasiewicz, Andrzej Kacperek, Włodzimierz Karczmarzyk, Jacek Krenz, Krzysztof Ludwin, Anna Orłowska, Michał Orłowski, Mirosław Orzechowski, Andrzej Pańkowski, Piotr Pańkowski, Krystyna Raczkiewicz, Krzysztof Rodak, Ryszard Rogala, Michał Smółka, Stanisław Stach, Michał Suffczyński, Alla Trofimenkova – Herrmann, Kazimierz Twardowski i Maciej Zaborowski.

- Wystawa zrealizowana została we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Na początku 2012 nasza jubileuszowa wystawa „Strzał w 20 – stkę” gościła w salach wystawienniczych olkuskiej Galerii, teraz do nas przybyła prezentacja twórczych dokonań osób związanych ze Stowarzyszeniem - przypomina kierownik Jatek - Anna Dziubas.

Wędrując w przestrzeni galeryjnej podróżujemy wraz z artystami w różne miejsca na ziemi. Ostro operujące słońce na Krecie (Baltazar Brukalski) wycina granicę światła i cienia, miękkie ugry, czerwienie i głębokie granaty przechodzące w fiolet wciągają w zakamary Wenecji (Anna Orłowska), rozedrgane cienie, plamy światła na portalu Lwowskiej Katedry (Krzysztofa Ludwina) powodują że słyszymy szum liść i brzęczenie pszczół, Hanoi (Minh Dama) pachnie orientalnie, uspakajają widoki znajome z akwareli Kazimierza Twardowskiego, czy gdzieś już widziane dachu ( Andrzeja Kacperka)…… i wiele innych, zdarzeń, emocji i miejsc na wystawie można odczuć i przeżyć. Wychodząc chcemy podążyć śladem akwarelistów. Ludzi, którzy wybrali technikę, która wydaje się być tak prosta – znamy ją wszyscy, bo to pierwsze farbki szkolne – a jest trudna i wymagająca dużej precyzji i dyscypliny. To technika, w której nie można popełniać błędów nie da się niczego zamalować albo wymazać. Akwarela jest transparentna, przejrzysta.

Technika akwarelowa ma długą historię i pełniła różne funkcje. Malowane w niej były mapy, kwiaty, okazy botaniczne, wizualizacja projektów architektonicznych, portrety, pejzaże, ilustracje książkowe… Dzisiaj funkcje dokumentujące przejęła technika, a akwarela i tak się broni, czego dowodem jest wystawa, która można zobaczyć w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu do początku sierpnia.

-----
„STOWARZYSZENIE AKWARELISTÓW POLSKICH – jak powstawało
Pomysł powstał w głowie Krzysztofa Ludwina w styczniu roku 2009. Pięć miesięcy później w maju na plenerze organizowanym przez Emilię Domańską koło Limanowej Krzysztof spotkał Ryszarda Rogalę, któremu idea założenia stowarzyszenia akwarelistów bardzo przypadła do gustu. Niewiele myśląc panowie Ludwin i Rogala rozesłali wici do znanych sobie osobiście malarzy akwarelistów. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Akces
zgłosiły 23 osoby w tym bardzo znany w Polsce Zbigniew Szczepanek i sławna w Europie francuska akwarelistka polskiego pochodzenia Ewa Karpińska. Przystąpił do stowarzyszenia także Jerzy Gnatowski, klasyk polskiego malarstwa. W grudniu 2009 roku w Kazimierzu Dolnym zjechali się pasjonaci aby zawiązać Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich. To czym stowarzyszenie będzie się zajmować zawarto w statucie opracowanym przez Krzysztofa Ludwina, Ryszarda Rogalę i Mirka Orzechowskiego. Ryszard wpadł na pomysł aby galerię „firmową” umieścić w nieruchomości należącej do niego w Pruszkowie, tam gdzie ma pracownię architektoniczną. Czyli w środku Polski. Mamy pomysły na muzeum akwareli, które także mogłoby powstać w Pruszkowie, jako że rząd tego miasteczka pragnie rozwoju miasta i zachęca do nietypowych inwestycji. Jak wszystko dalej się rozwinie zależy od zaangażowania, bezinteresowności oraz życzliwości wobec siebie członków stowarzyszenia.

Akwarela jest jedną z najbardziej demokratycznych technik malarskich - malują nią ludzie reprezentujący różne, nie tylko artystyczne zawody. Zatem zapraszamy do nas wszystkich, którym ta technika poprzestawiała życie i stała się nałogiem. Pamiętamy że w tym kraju jest parę miliardów pustych ścian, które trzeba zapełnić a wszystko przed nami...i o to chodzi, o to chodzi.” (Tekst z katalogu towarzyszącego wystawie
AD/zdj. Renata Plewa
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama