Otwarto „Szlak rekreacyjno – widokowy CEPERSKI”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Na Polanie Szomoszkowej nastąpiło oficjalne otwarcie nowego szlaku dla turystów. Projekt nazwano „Szlak rekreacyjno – widokowy Ceperski”. Jest to oferta turystyczna skierowana do turystów i mieszkańców Podtatrza, którzy lubią jeździć na rowerze lub chodzić rekreacyjnie z kijkami (nordic walking).

Szlak obejmuje Pasmo Gubałowskie – Gubałówkę, Butorowy Wierch i tereny położone na północ aż po Chochołów, Bachledówkę i Biały Dunajec. Proponowane wycieczki rowerowe w większości są dość łatwe i trwają od 2 – 5 godzin. Nową ofertę dla odwiedzających Zakopane i Podhale opracowano w formie mapy turystycznej, a wkrótce na trasach pojawią się szczegółowe oznakowania.

- Na mapie zostały naniesione drogi asfaltowe, szutrowe, szlaki turystyczne i ścieżki nie oznakowane. Zaznaczono również trudne podjazdy. Dużym ułatwieniem jest możliwość pokonania trudnych podjazdów na Pasmo Gubałowskie z wykorzystaniem kolei krzesełkowej na Harendzie, Szymoszkowej, Butorowym Wierchu lub kolei szynowej na Gubałówce. Zaznaczyliśmy również punkty widokowe, podjazdy i miejsca, które warto zwiedzić – mówi Maciej Krokowski, współautor mapy.

Jak podkreśla starosta tatrzański - wzgórza położone na północ od Gubałówki stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystki pieszej i rowerowej, zarówno indywidualnej, jak i grupowej.

- Idąc czy jadąc na rowerze trasami szlaku „Ceperski” nasi goście i turyści mogą dotrzeć z Zakopanego do okolicznych wiosek podhalańskich. Spotkają tam codzienne życie ludzi gór – prace rolne, pasterskie, ciesielskie, natrafią na tradycyjne obrzędy i zwyczaje Podhala. A przede wszystkim doświadczą góralskiej życzliwości i gościnności. Ja często korzystam z tych terenów, by wzmocnić i ciało, i ducha. Zachęcam Państwa do skorzystania z naszego, nowego produktu - dodaje Andrzej Gąsienica-Makowski.

Mapa turystyczna „Szlak rekreacyjno-widokowy Ceperski” jest dostępna w punktach informacji turystycznej, stacjach kolei krzesełkowych i kolei szynowej, hotelach, pensjonatach.

Oficjalnego otwarcia szlaku dokonali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski - pomysłodawca CEPERSKI, prezes PKL S.A. Andrzej Laszczyk i prezes firmy Dorado Jan Walkosz-Jambor. P

Partnerami projektu są: Starostwo Tatrzańskie, Zakopane, Kościelisko, Poronin, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, a sponsorami są firmy: Polskie Koleje Linowe S.A., Dorado Sp. z o.o.(Szymoszkowa), Wyciągi – Harenda Sp. z o.o, które zdeklarowały się wywozić rowery bezpłatnie.

Adam Kitkowski, opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama