Osiągnięcia programu "Orlik" w Małopolsce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Realizacja programu „Moje Boisko – Orlik 2012” w Województwie Małopolskim przebiega bardzo pomyślnie. Z końcem roku 2009 Małopolanie będą mieli do dyspozycji już 89 nowych kompleksów sportowych, a w 2010 powstanie kilkadziesiąt kolejnych.

7 grudnia 2009 roku osiągnięcia programu „Orlik” w Małopolsce podsumowali na specjalnej konferencji prasowej Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz, Wicemarszałek Roman Ciepiela, poseł Ireneusz Raś oraz senator Jan Bisztyga.- Właśnie otwieramy sześćdziesiątego drugiego „Orlika, a w grudniu do Małopolski przyleci całe stado kolejnych. Cieszymy się, że tak szybko postępuje realizacja tego znakomitego programu, którego rozmach jest bezprecedensowy w skali europejskiej – mówił Wicemarszałek Roman Ciepiela.

- Chciałbym podziękować władzom Województwa Małopolskiego za to, że program „Orlik” jest tutaj tak dobrze realizowany. Kiedy premier Tusk ogłosił założenia „Orlika 2012” niewielu wierzyło, że to jest realny projekt. Teraz widać, że wszystko przebiega zgodnie z zapowiedziami – podkreślił minister Adam Giersz.

Jak dodał Minister Sportu i Turystyki, „Orlik” to przede wszystkim program wychowania młodzieży przez sport. Realizacji wymiaru wychowawczego tego projektu służy program „Animator”, dzięki któremu przy nowowybudowanych boiskach zostaną zatrudnieni trenerzy. Za sprawą rządowej inicjatywy Akademia Orlika najzdolniejsi młodzi zawodnicy będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez znanych polskich piłkarzy.

Rządowo - samorządowy program „Moje Boisko – Orlik 2012” polega na budowie ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z zapleczem sanitarno - szatniowym w każdej gminie na terenie całego kraju. W ramach programu „Orlik 2012” od 2008 roku powstają obiekty składające się z dwóch boisk ze sztuczną nawierzchnią (do piłki nożnej i wielofunkcyjne) oraz budynku zaplecza sanitarno – szatniowego wraz z ogrodzeniem i oświetleniem.

Do końca grudnia 2009 r. na terenie województwa zostanie zrealizowanych 89 kompleksów sportowych - w roku 2008 wybudowano 44 kompleksy, w roku 2009 powstanie 45 kompleksów. Dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego do budowy tych obiektów wyniesie 29 637 000 złotych, z czego w roku 2008 – 14 652 000 złotych, a w roku 2009 - 14 985 000 złotych (identyczne kwoty przeznaczył na ten cel budżet państwa).

Średni koszt budowy kompleksu „Orlik” w Małopolsce wynosił w roku 2008 ok. 1 350 000 złotych, a w roku 2009 - ok. 1 075 000 złotych. W tegorocznej edycji programu ukończono: do końca września - 3 kompleksy, do końca października - 8 kompleksów, do końca listopada - 16 kompleksów. Realizacja pozostałych 18 kompleksów będzie zakończona do 31 grudnia 2009 roku. Powstałe kompleksy są usytuowane we wszystkich powiatach naszego regionu, z wyjątkiem miasta Nowego Sącza, które realizuje pojedyncze boiska w ramach programu budowy sztucznych boisk Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego. Uwzględniając ilość zrealizowanych kompleksów sportowych w latach 2008/09, Województwo Małopolskie - w skali kraju - plasuje się na 8 miejscu.

Województwo Małopolskie obok programu „Orlik 2012” zrealizowało własny autorski projekt „Orlik Plus”. Realizacja programu zakłada dofinansowanie remontów i modernizacji boisk sportowych z nawierzchnią naturalną wraz z zapleczem. Program, obejmujący obiekty sportowe zlokalizowane w gminach wiejskich lub na terenach wiejskich w gminach miejsko – wiejskich, ma na celu podniesienie standardu boisk sportowych i ich zaplecza, w szczególności boisk piłkarskich, wykorzystywanych przez drużyny uczestniczące w rozgrywkach Polskiego Związku Piłki Nożnej (od III ligi do klasy „B”). Dotyczy to w szczególności odpowiedniej jakości murawy boiska, miejsc dla widzów i zaplecza sanitarno - szatniowego.

Źródła finansowania „Orlika Plus” pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz środków własnych inwestora. Rodzaje wydatków kwalifikowanych z budżetu województwa zakładają przede wszystkim dofinansowanie remontów i modernizacji zaplecz sanitarno - szatniowych i innej infrastruktury obiektów sportowych (trybuny, ogrodzenie, parkingi), środki z Funduszu obejmą dofinansowanie modernizacji i remontów płyt boisk, termomodernizacji, energooszczędnego oświetlenia, zakupu urzadzeń do konserwacji trawy (kosiarki) zadrzewienia i zakrzewienia.

Do programu przyjęto 100 obiektów sportowych z 83 jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie wszystkich przedsięwzięć z budżetu Województwa Małopolskiego wyniosło 4 679 000 złotych, WFOŚiGW 3 874 937 złotych, pozostałe koszty 5 266 861 złotych pochodziło z budżetów inwestorów. Zakres robót dofinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego został zakończony w dniu 30 listopada 2009 roku (z wyjątkiem 28 jednostek samorządu terytorialnego, które zakończą roboty w dniu 15 grudnia br.), natomiast zakres robót przewidziany do dofinansowania z Funduszu - ze względu na jego specyfikę (w większości tereny zielone) - zostanie zakończony w połowie roku 2010.

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama