Karol z Atmy. Muzyka jednoczy - w kręgu pieśni polskiej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rozpoczyna się cykl koncertów pod hasłem „Karol z Atmy. Muzyka jednoczy”. Będą to koncerty na żywo i w sieci. Zapraszamy słuchaczy na wydarzenie organizowane na świeżym powietrzu – w ogrodzie „Atmy” (ul. Kasprusie 19).

Wystąpią:
Joanna Freszel sopran
Bartłomiej Kominek fortepian

w programie:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
- Piosnka litewska, sł. ludowe litewskie, tłum. L. Osiński
- Moja pieszczotka, sł. A Mickiewicz
- Ptaszyna, układ P. Viardot
Ludomir Różycki (1883-1953)
- Nad morzem, sł. T. Miciński
- Nokturn, sł. T. Miciński
- III (Spojrzyj, ach, w oko!), sł. C. Jelenta
- A...A...Kotki dwa, sł.: autor nieznany
Witold Lutosławski (1913-1994), wybór z Piosenek dziecinnych, sł. J. Tuwim:
- Kotek
- Ptasie plotki
- Rok i Bieda
- Taniec
Grażyna Bacewicz (1909-1969)
- Rozstanie, sł. W. Broniewski
- Samotność, sł. L. Staff
- Boli mnie głowa, sł. G. Bacewicz
- Sroczka, sł. G. Bacewicz
Karol Szymanowski (1882-1937), Rymy dziecięce do słów K. Iłłakowiczówny (wybór):
- nr 2 – Jak się najlepiej opędzać od szerszenia
- nr 6 – Ślub Królewny
- nr 7- Trzmiel i żuk
- nr 8 – Święta Krystynka
- nr 11– Gil i sroka
- nr 15 – Kot
- nr 17 – Myszy
- nr 20 – Nikczemny szpak

słowo o muzyce
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMK, Kurator ds. programowych Atmy

Serdecznie zapraszamy publiczność do ogrodu przed „Atmą”. Wstęp wolny!


Joanna Freszel – dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, trzy razy zgłoszona do Paszportów Polityki, odznaczona medalem Magna cum Laude (2013), stypendium „Młoda Polska” (2014), Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody „Fryderyk 2016” za album real life song; do nagrody Koryfeusz 2017 i zdobywczyni Paszportu Polityki (2017). Nagrodzona m.in. w konkursach im. H. Halskiej, im. K. Szymanowskiego czy H. Gabor Belvedere. Nagrywała muzykę do filmów i słuchowisk. Brała udział w festiwalach: Prawykonania, Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum, Kwartet Śląski i jego goście, Musica Polonica Nova czy Melos-Etos. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau, Małgorzata w Fauście Gounoda, Psyche w Erosie i Psyche Różyckiego, Inanna w ahat ili Nowaka czy Ellenai w Anhellim Przybylskiego. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Jest mgr inż. Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie. Stopień doktora sztuki (z wyróżnieniem) uzyskała w 2019. Na początku 2020 wydała swoją drugą płytę „Śpiewnik polski” (Orphée Classics).

Bartłomiej Kominek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Janusza Olejniczaka. Zagrał Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską W 2005 roku jego nagranie Etiudy E-dur op. 10 nr 3 znalazło się na chopinowskiej płycie najwybitniejszych polskich pianistów i laureatów konkursów chopinowskich. W 2010 ukazał się album firmy DUX z muzyką Grażyny Bacewicz, zawierający między innymi I Kwintet fortepianowy w opracowaniu na fortepian i orkiestrę kameralną, który otrzymał nominację do nagrody „Fryderyk”. W 2013 nakładem firmy Polskie Nagrania ukazała się płyta z muzyką chorwackiego kompozytora-prezydenta Ivo Josipovića. Od 2013 roku artysta występuje z pianistką Anną Boczar w duecie fortepianowym „Chopin Piano Duo”, który wykonał już ponad 100 koncertów w Polsce i Europie. Od wielu lat współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: przygotował do wydania między innymi: Negro Spirituals Romana Maciejewskiego czy wyciąg fortepianowy Koncertu altówkowego Romana Palestra. Jest członkiem komitetu honorowego powołanego do wydania Dzieł Wszystkich Władysława Żeleńskiego. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2015 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama