MFFZG: "Złote ciupagi" nie dla Polaków (zdjęcia z ostatniego dnia konkursowego)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zespoły regionalne z Francji, Węgier, Hiszpanii, Bułgarii i Turcji zdobyły w swoich kategoriach "Złote Ciupagi", podczas zakończonego w Zakopanem 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W festiwalu udział wzięło 17 zespołów, w tym 12 zagranicznych i 5 zespołów polskich.

„Złote Ciupagi” otrzymali: w kategorii zespołów tradycyjnych otrzymała grupa „Les Bethmalais” - FRANCJA; w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: ex equo zespół „Balaton” - WĘGRY i zespół „Amigos de la Jota” - HISZPANIA; w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: ex equo zespół „Balkan Youth” - BUŁGARIA I grupa „Kocaeli Armelit” - TURCJA.

„Srebrne Ciupagi” otrzymali: w kategorii zespołów tradycyjnych otrzymali zespół regionalny „Brenna” im. Józefa Macha z Brennej - POLSKA i grupa „Gli Amici del Folklore” - WŁOCHY; w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: nie przyznano; w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: nie przyznano.

„Brązowe Ciupagi” otrzymali: w kategorii zespołów tradycyjnych: nie przyznano; kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: zespół Kud „Izvor” Jegunovice - MACEDONIA; w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: zespół „Topl’an” - SŁOWACJA.

Wyróżnienia: zespół „Alat Swisslion” BOŚNIA I HERCEGOWINA – za pokazanie najstarszego tradycyjnego tańca na Bałkanach myłczano oro bez muzyki; Zespół regionalny „Spod Kicek” z Mordarki POLSKA – za prezentację pięknych, tradycyjnych strojów Lachów Limanowskich i dobry śpiew zespołowy; Zespół Sasun ARMENIA – za pokazanie elementów tradycyjnego wesela i uwzględnienie obrzędowej funkcji instrumentów; Góralski Zespół Regionalny im. Anieli Gut Stapińskiej „Harnasie” z Suchego POLSKA – za przedstawienie osadzonego w tradycji elementu życia pasterskiego i piękny śpiew; Zespół regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna POLSKA – za bardzo dobrą prezentację obrzędowości pasterskiej i zrekonstruowane tradycyjne stroje Górali Babiogórskich; Zespół regionalny „Śwarni” z Nowego Targu POLSKA – za pokazanie zwyczajów związanych z budową domu i Grupa Kulturalna „Everest” NEPAL – za przybliżenie tradycyjnych nepalskich rytuałów .

oprac. r/ zdj. Regina Watycha
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama